Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Wolfgang Petersen

  Při natáčení filmu S nasazením života (1993). Foto archiv

  Wolfgang Petersen

  14. 3. 1941 Emden, Německo – 12. 8. 2022 Los Angeles, Kalifornie, USA

  Německý filmový a divadelní herec, režisér a scenárista. Jeho raný snímek Die Konsequenz (1977) je považován za klasické dílo německé nové vlny (Neuer Deutscher Film). V roce 1981 se prosadil velkofilmem Ponorka. U nás je nejznámější jeho snímek Nekonečný příběh z roku 1984, který se stal mezníkem ve vývoji žánru evropské filmové fantasy. Později se prosadil v Hollywoodu jako tvůrce akčních trháků a blockbusterů.

  Narodil se a vyrůstal ve městě Emden na pobřeží Severního moře. Maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec v letech 1966 – 1969 absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal v šedesátých letech jako herec a asistent režie v Ernst Deutsch Theater v Hamburku.

  Jako televizní režisér začínal natočením několika dílů krimiseriálu Místo činu (1971 – 1977), ale výrazně na sebe upozornil až svou celovečerní filmovou prvotinou Jeden z nás dvou (1974), která byla nominována na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Poté po několika televizních filmech natočil již zmíněný snímek Die Konsequenz (1977).

  Mezinárodní slávu mu zajistil až legendární klaustrofobický velkofilm Ponorka (Das Boot) z roku 1981 s Jürgenem Prochnowem v hlavní roli, který sugestivně pojednával o těžkém údělu vojáků za podmořských bojů druhé světové války. Byl nominovaný na šest Oscarů. Ve své době šlo o nejdražší (a komerčně nejúspěšnější) německý film.

  Následující fantasy, veleúspěšný a dodnes uváděný Nekonečný příběh (1984), který se stal historickým mezníkem ve vývoji žánru evropské filmové fantasy (s jeho pozdějšími nepodařenými pokračováními neměl nic společného), vznikl v německo-americké koprodukci. To jej zavedlo do Hollywoodu, kde se záhy uplatnil jako expert na akční filmy.

  V devadesátých letech natočil například thrillery Můj nepřítel (1985), Bez identity (1991), S nasazením života (1993), Air Force One (1997) či Dokonalá bouře (2000). V roce 2004 obsadil plejádu hollywoodských hvězd (mj. Brad Pitt, Orlando Bloom, Peter O´Toole ad.) do historického snímku Troja (2004). S režií se rozloučil před šesti lety německou krimikomedií Jak napálit banku (2016).

  Zemřel ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky. O jeho úmrtí dnes informovala agentura DPA.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. srpna 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Wolfgang Petersen

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,