Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Vlastimil Bedrna

  FOTO archiv

  Vlastimil Bedrna

  8. 2. 1929 Praha – 6. 3. 2018 Praha

  Herec. Zažil nejslavnější éru pražského divadla Rokoko, které spoluzakládal, byl také vyhledávaným dabérem, získal i Cenu Františka Filipovského. Jeho nejznámější dabérskou rolí je Homer Simpson, jemuž propůjčoval svůj hlas do roku 2005.

  Narodil se a vyrůstal v dobře situované pražské rodině architekta. Vystudoval gymnázium v Ječné ulici a poté se přihlásil na DAMU. Po absolutoriu v roce 1952 získal angažmá v Městském divadlem v Mladé Boleslavi. Na tomto oblastním jevišti vystupoval s dvouletým přerušením způsobeným vojenskou prezenční službou až do roku 1956. Ztvárnil zde řadu významných dramatických rolí, mj. se objevil jako Jago v Othellovi. Po odchodu do Prahy jednu sezónu vystupoval v Pražském estrádním souboru a od roku 1957 zakotvil v divadle Rokoko, kde patřil k zakládajícím členům tohoto kabaretního divadla. Spolu s Darkem Vostřelem a Jiřím Šaškem úspěšně působil jako mim a věnoval se komediálním výstupům.

  Se svou druhou ženou Laďkou Kozderkovou. FOTO archiv

  V Rokoku působil až do jeho zrušení v roce 1973, poté přešel do Divadla Na zábradlí, kde setrval až do roku 1995. Patřil k oporám tamního souboru a pod vedením velkých režijních osobností (Schorm, Grossman a Lébl) vystoupil v řadě slavných inscenací, jako byl Don Juan, Revizor, Hlučná samota či Bratři Karamazovi. Od roku 1995 až do úrazu v roce 2003 byl členem Divadla pod Palmovkou, kde hrál například v inscenacích Návrat domů, Výstřely na Broadwayi, Figarova svatba nebo Kočka na rozpálené střeše.

  S Petrem Nárožným a Jiřinou Bohdalovou v pohádce Ať přiletí čáp (r. Jiří Adamec, ČT 1987). FOTO archiv

  Ve filmu a v televizi hrál menší, převážně komediální role. Jeho herectví mohly ocenit především děti, protože Bedrnův smysl pro nadsázku a komiku ho předurčoval k využití v komediálních pohádkách a parodiích. Už v šedesátých letech se objevil v televizním seriálu pro děti Robot Emil, ale dětské publikum si ho patrně nejvíc bude pamatovat jako popleteného dvořana z pohádky Co takhle svatba, princi? nebo hospodského ze seriálu Kačenka a strašidla. Film mu dal příležitost třeba v pohádkovém příběhu S čerty nejsou žerty, z vážnějších rolí pak v dramatu Pozor, vizita či v sérii Vlak dětství a naděje.

  Často spolupracoval s rozhlasem a především dabingem. Jeho hlas zněl jak v animovaných seriálech pro děti (Včelka Mája, My z Kačerova), tak v titulech pro dospělé diváky. V letech 1992–2002 daboval v českém znění animovaného seriálu Simpsonovi (1.–12. řada) postavu Homera Simpsona. Po prodělané mozkové mrtvici v roce 2003 jej v této roli nahradil Vlastimil Zavřel. Bedrna se poté nevrátil ani do divadla a stáhl se do ústraní. Za celoživotní mistrovské působení v dabingu získal v roce 2005 Cenu Františka Filipovského.

  Poslední léta strávil upoután na lůžko. FOTO archiv

  Byl dvakrát ženatý. Poprvé se oženil s dcerou muzikologa a hudebního skladatele Boleslava Vomáčky Libuší. Měli spolu dvě dcery a syna, který se nešťastnou náhodou otrávil plynem v koupelně. Jeho druhou manželkou byla od roku 1972 až do své smrti v roce 1986 herečka a zpěvačka Laďka Kozderková. S ní kromě její dcery Lady (nar. 1969) z prvního manželství vychovával i jejich společnou dceru Vlastimilu (nar. 1976). Později se stal přítelem manželky Miloše Kopeckého Jany Kopecké. Bedrnovu úspěšnou hereckou dráhu ukončila v roce 2005 mozková mrtvice, která ochromila levou polovinu těla a upoutala ho na lůžko. Téměř tři roky pobýval v motolské nemocnici a sklonek života strávil v domově seniorů v pražské Krči.

  Jeho úmrtí oznámila dnes jeho dcera Vlastimila Bedrnová.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. března 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Vlastimil Bedrna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,