Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Vladimír Štancel

  FOTO Profimedia

  FOTO Profimedia

  Vladimír Štancel

  3. 9. 1964 Bratislava – 10. 11. 2016 Praha

  Herec, scenárista a režisér, televizní publicista a moderátor, v letech 1997 – 1999 umělecký šéf pražského Divadla Minor.

  Vystudoval gymnázium v Moravské Třebové a loutkoherectví na pražské AMU (absolvoval v roce 1990). Spolupracoval s Miloslavem Šimkem a od roku 1992 s Divadlem Minor. V letech 1997 – 1999 byl jeho uměleckým šéfem. Pro tamní soubor také napsal nebo režíroval několik inscenací. O návrat do čela Divadla Minor usiloval neúspěšně v roce 2015, kdy výběrové řízení vyhrál dosavadní ředitel Zdeněk Pecháček.

  Ve filmu Rekvalifikace (2011), ke kterému napsal scénář, režíroval jej a hrál hlavní roli. FOTO archiv

  Ve filmu Rekvalifikace (2011), ke kterému napsal scénář, režíroval jej a hrál hlavní roli. FOTO archiv

  S televizí začal spolupracovat v roce 1990, o čtyři roky později začal natáčet pro Českou televizi reportáže pro pořad Černé ovce (původně Černé ovce, sem tam bílá) a magazín Testoviny, později včleněného do Černých ovcí. Svým svérázným přístupem k tvorbě vtiskl svým reportážím osobitý charakter, což potvrdil po jeho nečekaném úmrtí dramaturg pořadu Černé ovce Jan Chaloupecký: Ztrácíme kolegu, kterého nebudeme umět nahradit. Od dnešního dne už budou Černé ovce navždy jiné. Od roku 2014 natáčel reportáže také pro magazín Gejzír.

  V roce 2006 napsal scénář k filmu Mezi námi přáteli, který také režíroval a hrál v něm. Obdobně všechny tři profese vyplnil i při tvorbě filmu Rekvalifikace (2011). Režíroval i film na vlastní scénář Pamětnice (2009). Kritika všechny jeho filmy přijímala negativně.

  Na předpremiéře filmu Pamětnice (vpravo) v roce 2009. FOTO ONDŘEJ LITTERA

  Na předpremiéře filmu Pamětnice (vpravo) v roce 2009. FOTO ONDŘEJ LITTERA

  Uznávanější byl jako scenárista televizní hrané tvorby. Napsal například scénáře k pohádce Peklem s čertem (2002), několika povídkám z cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem nebo k inscenaci Podle vlastních zásad do cyklu Nadměrné maličkosti (2004). Vystupoval také v televizním cyklu Česká soda a zároveň se autorsky podílel i na jeho tvorbě.

  Napsal několik knih, např. satiricko-humoristický román Ze života občanské společnosti a Žerty stranou. S manželkou Zuzanou spolupracoval při tvorbě kreslených vtipů a karikatur, vystavovaných mj. v květnu 2015 v Domě národnostních menšin.B yl pedagogem na Katedře mediální tvorby Literární akademie.

  K oblíbeným loutkám se loni vrátil. V kladenském divadle Lampion režíroval Čertovskou pohádku, kterou na motivy Josefa Štefana Kubína napsala jeho žena Zuzana.

  FOTO archiv ČT

  FOTO archiv ČT

  O okolnostech jeho smrti Česká televize, která o jeho úmrtí dnes informovala, zatím mlčí. Ještě dopoledne natáčel, pak se mu udělalo zle a jel domů. Tam zkolaboval a zemřel, sdělili jeho spolupracovníci. Jako o možné příčině úmrtí se hovoří o embolii.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Štancel

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,