Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Vladimír Poštulka

  Vladimír Poštulka. Foto Petr Hloušek

  Vladimír Poštulka

  29. 4. 1943 Heřmanice (Ostrava) – 1. 5. 2019 Praha

  Textař, spisovatel, scenárista, publicista a kulinářský kritik.

  Narodil se v Ostravě, po maturitě však odešel do Prahy, kde vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Vystřídal řadu zaměstnání a publikoval básně v časopisech.

  V roce 1968 začal psát texty k písním, především pro divadlo Apollo a Petra Spáleného či Yvonne Přenosilovou, pro brněnské a ostravské zpěváky, jako byli Jiří Štědroň, sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, Martha, Tena Elefteriadu, Hana Zagorová, Věra Špinarová a Marie Rottrová. Později psal i pro zpěváky divadla Semafor (Pavel Bobek, Naďa Urbánková, Miluše Voborníková) a některé další, především pro Helenu Vondráčkovou a Martu Kubišovou.

  Mezi jeho nejznámější texty patří Veď mě dál, cesto má, Sladké mámení, Nedělní ráno, Nechoď do kláštera, Bludička Julie, Gwendolýna, Měli jsme se potkat dřív, S tím bláznem si nic nezačínej, Táňo, na shledanou, Pojď stoupat jak dým, Pojď dál a zpívej, Muž na konci světa či Léta letí.

  Jako spisovatel debutoval v roce 1979 novelou Nemluvme o tom, v roce 2004 vydal román Půdorys harému. V roce 2008 vyšel jeho román Blues pro Stalina, již předtím za tento text získal druhé místo v soutěži o nejlepší nerealizovaný scénář v rámci filmových cen Český lev. V roce 2015 dostal Cenu Josefa Škvoreckého pro nejlepší českou literární prózu za román Hřbitovní kvítí na smetaně. Dále je autorem divadelních her Děti noci, Dynamit či O princezně loupežnici, podílel se na scénářích k filmům Evžen mezi námi, Všechno nebo nic nebo AEIOU.

  Jako publicista působil nejprve v týdeníku Story, který založil společně s Halinou Pawlowskou. Společně s Magdalenou Dietlovou pak založil také měsíčník Xantypa.

  Od roku 1991 se profesionálně věnoval kulinářské publicistice. V roce 1997 založil a řídil měsíčník Labužník, byl autorem a moderátorem televizního cyklu Vaříme česky a rozhlasového cyklu Labužníkův lexikon. Vydal knihy Labužníkův lexikon a 100 nejslavnějších receptů světa. Na téma vaření či úrovně tuzemských restaurací psal články do několika novin. V roce 2011 vyšla kniha Labužníkovy historky s podtitulem 66 příběhů z kulinářské historie, nadále pak psal internetové Zápisky labužníka. Ve filmu Jak básníci čekají na zázrak si zahrál malou roli číšníka.

  V 90. letech se věnoval také veřejné činnosti, především tvorbě nových zákonů týkajících se autorského práva. Od roku 1991 pracoval ve výboru Ochranného svazu autorského. Několik let byl předsedou Svazu autorů a interpretů. Na konci 90. let byl předsedou Rady Českého rozhlasu.

  Zemřel v Nemocnici Na Františku na následky pádu, při kterém se v zimě udeřil do hlavy a od té doby byl v kómatu. O úmrtí informovala Poštulkova neteř Jiřina Žídková.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Poštulka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,