Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Vladimír Kučera

    Foto archiv ČT

    Vladimír Kučera

    3. 4. 1947 Praha – 4. 7. 2019 Praha

    Novinář, publicista, scenárista a textař, známý zejména jako moderátor televizního pořadu Historie.cs.

    V roce 1974 absolvoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, nemohl se však věnovat své profesi kvůli vyjádření kritického názoru na srpnovou okupaci roku 1968 a nastoupil tak do Ústavu zdravotní výchovy Praha, kde zůstal do konce roku 1989. Publikovat mohl pouze externě pod pseudonymem Ladislav Kučírek, který užíval k psaní sloupků do víkendové přílohy tehdejší Mladé fronty. Externě spolupracoval také s dětskou redakcí Československé televize.

    V roce 1990 nastoupil do deníku Práce, poté v roce 1992 spoluzakládal deník Prostor. Po jeho konci působil v Lidové demokracii a Večerní Praze. V roce 1998 odešel na volnou nohu a psal různé texty zejména názorového charakteru pro různá média. Několik jeho rozhovorů či komentářových souborů poté vyšlo i knižně. Například s dramatikem Karlem Steigerwaldem a publicistou Luďkem Navarou výbor politických komentářů Dějiny v manéži (Euroslavica, 2013), nebo profil herce Ondřeje Vetchého Občan Ondřej Vetchý (Vyšehrad, 2014). Je také autorem knižního rozhovoru s historikem Janem Rychlíkem nazvaného Historie, mýty, jízdní řády (Vyšehrad 2015).

    Od roku 2007 se stal spoluautorem a moderátorem pořadu České televize Historie.cs, který si brzy získal stabilní publikum. Moderoval a podílel se také na tvorbě pořadu Politické spektrum, spolupracoval i na řadě dokumentů z cyklů Neznámí hrdinové, Sbohem, Československo (o rozpadu Československa), Labyrintem revoluce (o událostech roku 1989), Konečné řešení (o atentátu na R. Heydricha). Autorsky se podílel na satirickém pořadu Stalo se… Na webu Aktuálně.cz měl do loňského léta vlastní blog (poslední příspěvek má datum 30. srpna 2018).

    V uměleckém světě byl znám jako autor námětu k filmu Karla Kachyni Blázni a děvčátka (1989) a také jako textař populárních písní. Psal je zejména Zdeňka Mertu a Petru Černockou (Být náměstím, Čekám, Ten kluk už dávno se mnou není ad.), ale i pro Hanu Hegerovou (Lipicáni, Jak bolí léto).

    Pořad Historie.cs byl opakovaně ohodnocen cenou České filmové a televizní akademie Elsa (2008 a 2010), obdržel i cenu Nadačního fondu Josefa Luxe za rok 2009. V roce 2011 převzal Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka udělovanou Akademií věd ČR za popularizaci vědy (za rok 2010). V roce 2012 získal spolu s Čestmírem Fraňkem a Marií Šedivou-Koldinskou za pořad Historie.cs Cenu Václava Havla za přínos občanské společnosti od Českého filmového a televizního svazu a města Beroun. V roce 2016 obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky, přičemž zástupci udělující Společnosti Ferdinanda Peroutky ocenili jeho „otevřené a nebojácné“ komentáře a podíl na pořadu Historie.cs.

    O jeho úmrti včera informovala Česká televize. Byl více jak tři měsíce hospitalizován v jedné pražské nemocnici, svůj boj prohrál ve čtvrtek dopoledne, sdělila novinářova vnučka.

    /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 5. července 2019

    Komentáře k článku: Zemřel Vladimír Kučera

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,