Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Ushio Amagatsu

  Foto Francois Guillot

  Ushio Amagatsu (天児 牛大)

  31. 12. 1949 Jokosuka, Japonsko – 25. 3. 2024 Odawara, Japonsko

  Japonský tanečník a choreograf, zakladatel a vedoucí taneční skupiny butó Sankai Juku.

  Původním jménem byl Masakazu Ueshima. Po střední škole vystudoval moderní tanec a balet. Na počátku sedmdesátých let – , co se setkal s tanečníky Tatsumi Hijikatou a Kazuo Ohnem, se začal věnovat formě moderního tance butó. V roce 1972 založil – s Akajim Maroem – butó skupinu Dairakudakan a v roce 1975 taneční skupinu Sankai Juku, v níž účinkoval, vytvořil pro ni všechny inscenace a kterou vedl do konce života.

  Během vystoupení se Sankai Juku v roce 1995. Foto Herve Bruhat

  Prvními třemi choreografiemi byly Amagatsu Sho (1977), Kinkan Shonen (1978) a Sholiba (1979). V roce 1980 vyjeli na své první světové turné.  S inscenací Bakki vystoupili v témže roce i na festivalu v Avignonu. Od té doby vystoupili ve 48 zemích světa. Od roku 1982 bylo jejich evropskou centrálou pařížské divadlo de la Ville v Paříži, které od té doby produkovalo čtrnáct jejich inscenací a ve kterém uvedli všechny své evropské premiéry.10. září 1985 se jim stala tragická událost, když během venkovního představení Jomon Sho, kdy se na provazech pomalu snášeli hlavami dolů z mrakodrapu Mutual Life Building v americkém Seattlu jednomu z performerů – Yoshiyukuovi Takadovi – utrhl provaz a on se po pádu zabil /více zde/. Soubor ihned ukončil své americké turné a několik let nevystupoval. /Více o Amagatsuovi a Sankai Juku zde, zde, zde či zde./

  Soubor Sankai Juku vystoupil i v Praze – s inscenací Unetsu v Divadle Archa 27. a 28. září 1998. A chystá se jeho hostování – na Laternafestu 15. a 16. května na Nové scéně by Sankai Juku měli zahájit své dlouho odkládané evropské turné s inscenací Utsushi (prem. červenec 2008 ve francouzském Centre National de Creation et de Diffusion Culturelles de Chateauvallon), která je pohybovou kompozicí z Amagatsuových profilových choreografií pro tento soubor.

  Actes Sud (2013). Repro archiv

  Za režii oper Tři sestry (Opera National de Lyon) v roce 1998 (v roce 2002 byla inscenace na Wiener Festwochen) a Lady Sarashina (Opera National de Lyon) v roce 2008 (obě složil Peter Eotvos), získal cenu Prix du Syndicat National de la Critique ve Francii. V roce 2002 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší novou taneční produkci za Hibiki – Resonance from Far Away. V roce 2007 vyhrál Grand Prix Asahi Performing Arts Award za TOKI – A moment in the weave time. Japonská vláda mu v roce 2011 udělila medaili s fialovou stuhou. V roce 2014 mu byla francouzským ministerstvem kultury udělena hodnost rytíř Řádu umění a literatury.

  Actes Sud, Sciences humaines le Souffle de l’esprit (2000). Repro archiv

  Foto Asahi Shimbun

  Vydal dvě knihy o svém životě a skupině Sankai Juku. V roce 2000 Dilogue avec la Gravite (Actes Sud, Francie), v roce 2013 Ushio Amagatsu, des rivages d’enfance au buto de Sankai Juku (životopis diktovaný Kyoko Iwaki, Actes Sud, 2013, Francie).

  V roce 2017 mu byla diagnostikována rakovina hrtanu /zde/. Zemřel ale na selhání srdce. Pohřeb se konal v okruhu rodiny a blízkých přátel. Veřejné rozloučení se bude konat později.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2024

  Komentáře k článku: Zemřel Ushio Amagatsu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,