Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Terrence McNally

  Foto Jacquelyn Martin

  Terrence McNally

  3. 11. 1938 St. Petersburg, Florida, USA – 24. 3. 2020 Sarasota, Florida, USA

  Dramatik, libretista a scenárista, literární autor legendárního muzikálu Donaha!

  Je charakterizován jako „bard amerického divadla“ a „jeden z největších současných dramatiků, jehož díla byla realizována po celém světě“. V roce 2019 získal hned tři významná ocenění: Tony Award za celoživotní přínos oboru, Dramatists Guild Lifetime Achievement Award a Lucille Lortel Lifetime Achievement Award. V roce 2018 se stal členem Americké akademie umění a literatury, což je nevyšší pocta, jaké mohou američtí umělci dosáhnout. V roce 1996 byl uveden do Síně slávy amerického divadla. Na jeho kontě je množství různorodých ocenění za jeho hry a muzikálové libreta, včetně čtyř Tony Awards.

  Ve svém prvním bytě v New Yorku (šedesátá léta) Foto archiv

  Jeho kariéra obsáhla šest dekád, a jeho hry, muzikály a opery byly hrány po celém světě. Různorodost a rozsah jeho práce byl pozoruhodný, neboť odmítal spojení s jedinou konkrétní scénou. Simultánně tedy pracoval jak pro regionální divadla, off-broadwayské a broadwayské scény. Byl jedním z mála ze své generace, kdo úspěšně přešel od avantgardy k mainstreamu. Jeho práce se soustředily na problémy a potřebu vzájemných lidských kontaktů. Nejdůležitější funkcí divadla bylo pro něj „vytvářet komunitu a mosty mezi lidmi, bez rozdílu genderu, náboženství a sexuální orientace“.

  Newyorský tým světové premiéry jeho hry Lips Together, Teeth Apart (Manhattan Theatre Club, off-Broadway 1991). Zleva doprava John Tillinger (režisér) a herci Christine Baranski, Nathan Lane, Swoosie Kurtz, před nimi sedící Anthony Heald a vpravo na zemi Terrence McNally. Foto archiv

  Kromě svých často oceňovaných činoherních titulů a muzikálů napsal dvě opery, množství scénářů, televizních her a také vzpomínkovou knihu, v níž popisuje život gayů, situace spojené s homofobií a AIDS.

  Od roku 1970 byl členem rady Dramatists Guild, v letech 1981 – 2001 byl jejím vice-prezidenem. V roce 1998 získal čestný titul na Juilliard School na počest toho, že se zasloužil o obnovení programu Lila Acheson Wallace American Playwrights Programu. V roce 2013 se vrátil na svou alma mater, Columbia University. Loni získal čestný titul na University of New York.

  Z téměř třiceti jeho her jsou neznámější – u nás uvedené – Mistrovská lekce (o Marii Callas – u nás hraje Eliška Balzerová), Frankie a Johnnie za svitu luny, muzikály Donaha, Chyť mě, jestli na to máš! a Polibek pavoučí ženy.

  Se svým mužem, producentem a právníkem Tomem Kirdahym (vpravo) v New Yorku během loňského udílení Cen Tony. Foto Evan Agostini

  Dlouho bojoval s rakovinou plic, v současné době měl chronickou obstrukční plicní nemoc. Zemřel na komplikace spojené s koronavirovým onemocněním v nemocnici v Sarasotě na Floridě.

  /Pro i-DN z více zahraničních zdrojů připravila jas, upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 26. března 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Terrence McNally

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,