Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Stanislav Milota

  V 60. letech. Foto archiv

  Stanislav Milota

  9. 3. 1933 Praha – 18. 2. 2019 Praha

  Filmový a televizní kameraman, manžel herečky Vlasty Chramostové. Byl signatářem Charty 77, po roce 1989 působil jako vedoucí kanceláře prezidentského sekretariátu. Byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

  V letech 1948–1951 se na Barrandově učil filmovým laborantem, zároveň absolvoval grafickou školu. Po vojně u Československého armádního filmu se vrátil na Barrandov, kde získal místo druhého kameramana. Debutoval (jako kameraman) v roce 1963. Spolupracoval například s Janem Procházkou, Vladimírem Sísem, Evaldem Schormem či Drahomírou Vihanovou. S režisérem Jánem Roháčem natočil v roce 1965 Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr. V roce 1967 natočil filmovou verzi divadelní inscenace Činoherního klubu autora a režiséra Ladislava Smočka Piknik (filmová režie Vladimír Sís).

  V roce 1968, při příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, natočil v Praze množství dokumentárních záběrů, v lednu 1969 dokumentoval pohřeb Jana Palacha. Jeho posledním celovečerním filmem byl Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze, kde hrála i jeho žena Vlasta Chramostová. V Izraeli poté natočil svůj poslední film v oficiální produkci – Všichni se odvrátili pro východoněmeckou televizi s režisérem Thomasem Fantlem.

  Na začátku sedmdesátých let pracoval ještě po nějakou dobu jako kameraman na cizí jméno (např. s Drahomírou Vihanovou), poté – jako jeden z prvních – podepsal Chartu 77 a pomáhal organizovat provoz bytového divadla své manželky, herečky Vlasty Chramostové, která byla v té době stejným způsobem pracovně i občansky pronásledována. Dvě z jejích představení zachytil jako kameraman (a současně i filmový režisér) na filmový pás (viz Dávno, dávno již tomu aneb Zpráva o pohřbívání v Čechách).

  S Vlastou Chramostovou v květnu 1990. Foto archiv

  Vzhledem k postupně se horšícímu zdravotnímu stavu (prodělané mozkové příhody a částečná ztráta zraku) se musel své profese definitivně vzdát. Jedním z prostředků obživy obou manželů byla tehdy mimo jiné společná rukodělná výroba lamp z odpadového skla.

  S Vlastou Chramostovou po předávání cen České filmové a televizní akademie 5. března 2016 v pražském Rudolfinu, kde získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Foto archiv

  Po roce 1989 se k práci kameramana ze zdravotních důvodů nevrátil, nicméně z materiálů, které natočil na konci šedesátých let, mělo premiéru ještě několik filmů. Hned v roce 1989 to byl středometrážní Zmatek.

  Poté se stal prvním vedoucím sekretariátu prezidenta Václava Havla. V letech 1994–1996 byl členem Rady Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a v letech 1997–2001 členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ze které z vlastní vůle odešel.

  V roce 2001 získal Cenu Františka Kriegla. Roku 2002 byl nalezen materiál natočený při pohřbu Jana Palacha a měl premiéru v Moskvě pod názvem Jan 69. Roku 2007 si Milota zahrál se svou manželkou hlavní roli ve videoklipu k singlu Plán kapely Kryštof, což bylo ze strany kapely vyjádření obdivu k této dvojici (samotná píseň popisuje vztah mezi mužem a ženou a frontman kapely text napsal pro svoji přítelkyni). V roce 2016 získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Byl rovněž nositelem Čestné medaile TGM za věrnost jeho odkazu.

  Se svou ženou v prosinci 2016. Foto Petr Horník

  Zemřel na zápal plic v pražské nemocnici na Karlově náměstí.

  Informaci zveřejnil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. O podobě posledního rozloučení bude rodina jednat s Asociací českých kameramanů.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. února 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Stanislav Milota

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,