Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Sidney Poitier

  V roce 2008. Foto archiv

  Sidney Poitier

  20. 2. 1927 Miami, Florida, USA – 6. 1. 2022 Los Angeles, USA

  Americký herec, producent a režisér, první herec černé pleti, který se stal držitelem Oscara i Zlatého Glóbu a byl rovnocennou filmovou hvězdou ostatním hollywoodským hercům. Jednalo se vždy o herce, který ztělesňoval typ černého intelektuála, charakterního, vytrvalého, inteligentního, ušlechtilého a smělého muže.

  Pocházel z velmi chudé a početné zemědělské rodiny amerického jihu, vyrůstal na Bahamách. Po ukončení střední školy pracoval v různých dělnických profesích. Během druhé světové války sloužil v americké armádě jako psychoterapeut.

  Herectví se začal profesionálně věnovat po skončení války v roce 1945, kdy začal vystupovat v newyorském černošském divadle Negro Theatre. U filmu debutoval v roce 1949 v dokumentárním filmu popisujícím válečné útrapy. V menších rolích několik let u filmu pokračoval, dokud mu scenárista a režisér Joseph Mankiewicz nenabídl velkou roli ve filmu Bez cesty ven (1950), v němž hrál začínajícího lékaře, kterého konfrontuje rasistický pacient. Tato role jeho filmovou kariéru odstartovala. V roce 1955 dostal další velkou roli ve filmu Džungle před tabulí.

  S Diahann Carroll ve filmu Paris Blues (r. Martin Ritt, 1961). Foto archiv

  V roce 1963 obdržel Oscara za roli nádeníka ve snímku Polní lilie (1963). Za stejnou roli o rok později obdržel Zlatý glóbus, ocenění britské filmové a televizní akademie BAFTA. Českým divákům je znám i z filmů Útěk v řetězech (1963), Panu učiteli s láskou (1967) či V žáru noci (1967), kde hrál policejního důstojníka. Legendárním se stal i film Hádej, kdo přijde na večeři (1967), kde vystoupil společně se Spencerem Tracym a Katharine Hepburn. V tomto roce (1967) se stal nejvýdělečnějším hercem v Hollywoodu. Divákům imponoval jeho uhrančivý a hrdý pohled a vznešené, intelektuálně působící chování. Více o jeho filmových rolích zde.

  Během své více než padesátileté kariéry hrál ve více než čtyřiceti filmech, devět jich režíroval a čtyři napsal. V šedesátých letech byl inspirací pro řadu aktivistů bojujících za ukončení rasové segregace v USA. Od počátku sedmdesátých let působil také jako režisér a producent ve firmě First Artists Productions, kterou založil společně s Barbrou Streisand a Paulem Newmanem. Jako herec i jako režisér se téměř vždy angažoval ve filmech odsuzujících rasovou diskriminaci. Kromě bohaté kariéry v oblasti filmu také pracoval jako velvyslanec Bahamských ostrovů v Japonsku (1997 – 2007) a při organizaci UNESCO (2002 – 2007).

  Kromě filmu se angažoval i občansky. V roce 1966 zaplatil kauci za amerického obhájce občanských práv Johna Lewise, a spolu s dalšími aktivisty jej tak vysvobodil z věznice. Lewise tehdy policisté zatkli při protestu proti apartheidu, který se konal na jihoafrickém konzulátu v New Yorku.

  V roce 2009 mu americký prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání v USA. Foto archiv

  Je nositelem řady cen a vyznamenání. V roce 1974 získal od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria. V roce 2002 obdržel od Akademie čestného Oscara „za mimořádné výkony a za důstojnou, stylovou a inteligentní reprezentaci filmového průmyslu po celém světě“. V roce 2009 získal od amerického prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání v USA. Více o jeho oceněních a vyznamenáních zde.

  V roce 1959 se svou první ženou Juanitou Hardy. Foto archiv

  Se Diahann Carroll, s níž měl poměr v letech 1959 – 1968. Foto archiv

  V dubnu 1984 se svou druhou ženou Joannou Shimkus. Foto Ron Galella

  Byl dvakrát ženatý. Nejprve s tanečnicí a modelkou Juanitou Hardy (vzali se v roce 1950, rozvedli se v roce 1965)​, s níž měl čtyři dcery – Beverly, Pamelu, Sherri a Ginu. V letech 1959 – 1968 měl poměr s herečkou a občanskou aktivistkou Diahann Carroll (více zde). Od roku 1976 byl ženatý s kanadskou herečkou Joannou Shimkus. S ní měl dvě dcery – dnes herečky – Aniku (nar. 1972) a Sydney Tamiiu (nar. 1973).

  V roce 1968. Foto archiv

  Informaci o jeho úmrtí potvrdil bahamský ministr zahraničí Fred Mitchell. We have lost an icon, a hero, a mentor, a fighter, a national treasure. / Přišli jsme o ikonu, hrdinu, mentora, bojovníka a národní poklad, napsal na facebooku místopředseda bahamské vlády Chester Cooper (zde).

  ///

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. ledna 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Sidney Poitier

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,