Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Radoslav Brzobohatý

  FOTO JAN ZÁTORSKÝ

  Včera náhle zemřel herec Radek Brzobohatý…

  Pracoval do poslední chvíle. Ještě v úterý natáčel, i když byl hodně zesláblý. Během natáčení se mu udělalo špatně. Údajně ho postihla akutní cévní příhoda. Lékaři už mu nemohli pomoci. Zemřel v pražském IKEMu. Tam se o něj v posledních chvílích života starali špičkoví odborníci včetně přednosty Jana Pirka.

  Zpráva o jeho smrti všechny blízké zaskočila. Na pátek totiž pro něj chystali velkolepou oslavu 80. narozenin v kavárně Cafe Cafe, nedaleko jeho divadla na pražském Starém Městě.

  Pocházel z hudebně založené rodiny. Na gymnáziu ve Valašském Meziříčí a na „učňáku“ v Krnově hrál v lidových kapelách, v obou městech vystupoval s ochotnickým kroužkem. Od r. 1950 studoval v Praze na DAMU herectví, po absolutoriu nastoupil r. 1955 do MD v Kolíně. Odtud odešel za režisérem Lubošem Poživilem do Mostu – zde ztvárnil množství rolí vážného (Macbeth, Janošík) i komického typu (Kosťa Galuškin ze hry V. Katajeva Ztřeštěná neděle). Následovala Olomouc, Příbram, Praha – Divadlo S. K. Neumanna/dnes Divadlo pod Palmovkou/ v Libni (spolupráce s režisérem Václavem Lohniským). Za všechny role z té doby jmenujme Krysaře v Burianově a Dykově Krysařovi (režie Evžen Němec, 1966).

  V roce 1967 dostal angažmá v Divadle na Vinohradech, odkud odešel až v roce 1999. Ztvárnil zde nepřeberné množství rolí – např. Oldřich v Hrubínově hře Oldřich a Božena (1968, r. Jaroslav Dudek), Ambrož ve hře Františka Pavlíčka podle K. Čapka Život a dílo skladatele Foltýna (r. F. Pavlíček, 1969), Faust ve stejnojmnném Goethově dramatu (r. Luboš Pistorius, 1970). Koncem šedesátých let byl obsazen do několika svých nejvýznamnějších rolí ve filmu a televizi – F. L. Věk ve stejnojmenném TV seriálu podle Jiráskova románu (r. František Filip, 1970), František ve filmu Všichni dobří rodáci (r. Vojtěch Jasný, 1968) a Ludvík v „trezorovém“ Procházkově a Kachyňově filmu Ucho.

  Ve svém najslavnějším snímku – Všech dobrých rodácích Vojtěcha Jasného (1968). FOTO archiv

  I poté byl obsazován do významných rolí. Proslulý byl jeho Marlow v Hubačově Královi krysovi (r. Jiří Dalík, 1974) nebo Martin Eden v televizní inscenaci Londonova románu. Po listopadu 1989 začal spolupracovat i s jinými divadly než DnV – v MD v Mladé Boleslavi vytvořil Eddiho v Millerově Pohledu z Mostu (r. Ladislav Vymětal, 1998) a v HD Karlín senátora Troubela v broadwayském muzikálu Klec bláznů (r. Rupert Dubský, 1998), ministra Mášu v českém muzikálu Anděl s ďáblem v těle (r. Václav Matějka, 1998), titulní roli v muzikálu (Řek) Zorba (r. Petr Novotný, 1999). V roce 2004 založil vlastní Divadlo Radka Brzobohatého, v němž spolupracoval s manželkou Hanou Gregorovou, synem Ondřejem a nevlastní dcerou Rolou.

  Mezi jeho další slavné filmy patří Atentát, Pěnička a Paraplíčko, Princ a Večernice, Anděl s ďáblem v těle. Sám si ale nejvíce cenil role Ludvíka v Uchu a Františka ve Všech dobrých rodácích. Jeho posledním filmem byla hořká komedie Vrásky z lásky, která měla premiéru v kinech v dubnu.

  Snímek Radoslava Brzobohatého z minulého týdne. FOTO MARTIN HURDA

  Ženatý byl celkem třikrát, pokaždé si vzal herečku. Jeho první ženou byla Jaroslava Kolářová, se kterou měl dceru Radanu. Potom si vzal Jiřinu Bohdalovou, manželství však brzy skončilo rozvodem. Se slovenskou herečkou Hanou Gregorovou žil od roku 1981.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. září 2012

  Komentáře k článku: Zemřel Radoslav Brzobohatý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,