Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Skarlant

  Foto webové stránky Petra Skarlanta

  Petr Skarlant

  22. 2. 1939 České Budějovice – 13. 5. 2019

  Básník, romanopisec, dramatik a překladatel poezie z francouzštiny.

  Narodil se v rodině majitele továrny. Otec v mládí pracoval ve Fordově automobilce v USA. Bratr Julius emigroval roku 1948 a usadil se v Londýně, kde později vlastnil autoopravnu a benzinovou pumu (Petr Skarlant se s ním již nikdy nesetkal, Julius zemřel v Anglii v roce 1986). Otec mu zemřel v devíti létech (září 1948). Vychováván matkou, tetami a služebnou Růženou. Dětství prožil ve Slaném u Prahy a ve mlýně v údolí řeky Malše ve Velešíně u Českých Budějovic. Chlapecká a školní léta prožil na okraji Brna, dnes Brno-Bosonohy. V Pardubicích se chemikem pro výrobu barviv a léčiv (1956). Koncem padesátých let pracoval na noční směny při výrobě polotovarů barviv a léčiv ve Východočeských chemických závodech (VCHZ) v Pardubicích. Pracoval též jako pomocný svářeč, skladník, pochůzkář.

  Repro webové stránky Petra Skarlanta

  Ovlivnila ho četba básníků a setkání s divadelními ochotníky a divadlem vůbec. Ve dvaceti odešel do Prahy (1959) kde prožil v sebevzdělávání šedesátá a další léta; psal básně a učil se francouzsky. Byl přijat jako knihovník na poloviční úvazek do Městské knihovny. Maturoval na knihovnické škole v Praze (večerně), studoval jako mimořádný posluchač na filosofické fakultě UK (češtinu a estetiku) a v Paříži na Sorbonně jako stipendista francouzské vlády. V roce 1968 byl jedním ze zakládající členů KANu.

  Foto webové stránky Petra Skarlanta

  Mnohokrát procestoval Francii, navštívil Itálii, Rusko, jednou Řecko a další země východní i západní Evropy. Od třiceti let (od roku l969) se věnuje výhradně literární práci ve svobodném povolání jako spisovatel, s výjimkou let 1971-74 a 1988-90, kdy byl zaměstnán vždy jako redaktor poezie, naposledy v nakl. Čs. spisovatel. Při vzniku ODS se stal jejím členem, ale později vystoupil.

  Půvpodně LP z roku 1978 vydal letos Supraphon jako audioknihu (interpreti Eduard Cupák a Taťjana Medvecká). Repro archiv

  Vydal patnáct básnických sbírek. Od roku 1990 se soustředil na práci na svém hlavním prozaickém díle: pětidílném románovém cyklu o Věku slasti s podtitulem Milostné dějiny české buržoazie. Na příběhu bratří Petra a Pavla Skotáků zachycuje život a proměny soukromých podnikatelů a jejich dětí od čtyřicátých let do konce dvacátého stolet – Věk rozkoší (trilogie, Knižní klub, Praha 1999), Věk prodejnosti (Akropolis, Praha 1995) a poslední část Věk rozkoší těch druhých (Knižní klub, Praha 2002).

  Akropolis 2014. Repro archiv

  Jeho poslední básnické sbírky Mezinárodní expres Potěmkin (2014), Pavel Skoták milencem v Paříži (2016) a Nezval v Lucemburské zahradě (2017) vyšly v nakladatelství Akropolis, stejně jako jeho překlad Prévertovy slavné sbírky Slova, která se dočkala řady vydání.

  Žil a psal v Praze a v Klatovech, s občasnými pobyty ve Francii, především v Paříži. Od roku 1971 byl ženatý. Manželka PhDr. Jana Skarlantová, rozená Petersová, vysokoškolská učitelka na Pedagogické fakultě KU, je autorkou učebnic a populárně naučných knih o dějinách a estetice odívání. Dcera Mgr. Pavla Skarlantová (nar. 1975) je absolventkou filosofické fakulty UK a university v Chapelle Hill v USA.

  Byl členem pražského centra mezinárodního PEN klubu a Obce spisovatelů. V dubnu 2001 mu byla udělena Evropskou unií umění cena za literaturu.

  Zemřel po dlouhé nemoci v kruhu svých nejbližších.

  Poslední rozloučení se koná 22. května ve 12 hodin ve velké obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. května 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Skarlant

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,