Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Šabach

  FOTO archiv

  Petr Šabach

  23. 8. 1951 Praha – 16. 9. 2017 Praha

  Spisovatel. Se scenáristou Petrem Jarchovským a režisérem Janem Hřebejkem patřil do silného triumvirátu, který zásadně ovlivnil českou kinematografii přelomu tisíciletí.

  Od roku 1966 studoval Střední knihovnickou školu (SKŠ), po 1. ročníku ale přestoupil na gymnázium, z něhož byl v roce 1969 vyloučen, externě byl přijat zpět na SKŠ, kde v roce 1974 odmaturoval. Následovalo dálkové studium kulturologie na Filozofické fakultě UK (obor absolvoval 1979 diplomovou prací Specifika rodiny v předávání kulturních hodnot).

  Šabachův občanský průkaz z přelomu 70. a 80. let. Repro archiv

  V letech 1974 – 1987 vystřídal různá povolání (noční hlídač, metodik kulturního domu v Domě u Kamenného zvonu aj.). Vyučoval tvůrčí psaní na Literární akademii (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého v Praze). Byl členem neformálního hospodského společenství Zlatá Praha.

  Šabachovy povídky vyšly i jako audioCD v podání herce Saši Rašilova. Repro archiv

  Od roku 1975 časopisecky publikoval povídky (výjimečně i publicistiku) v periodikách Mladá fronta, Práce, Tvorba, Kmen, Kulturní rozvoj apod. Jeho stěžejní literární formou se však záhy stala novela, a to často podávaná jako sled dílčích příběhů; text přitom vycházel z anekdoty či hospodského vyprávění. Jeho dílo je silně autobiografické. Podle novely Šakalí léta vznikl v roce 1993 filmový muzikál Šakalí léta (režie Jan Hřebejk), který byl později využit i pro řadu divadelních zpracování.

  Šakalí léta v Divadle ABC (r. Miroslav Hanuš, prem. 24. 6. 2007). Repro archiv

  S režisérem Janem Hřebejkem a scenárisou Petrem Jarchovským natočil ještě snímky Pelíšky (1998), Pupendo (2003) a U mě dobrý (2008). Podle knihy Občanský průkaz natočil v roce 2010 stejnojmenný film Ondřej Trojan.

  V lednu 2016 mu český PEN klub udělil Cenu Karla Čapka, jež se udílí každé dva roky za významný literární počin.

  Zemřel po těžké nemoci. Jeho smrt veřejnosti oznámil Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka, které vydává Šabachovy knihy. Nakladatelství o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach: Zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině, uvedl Růžička.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. září 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Šabach

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,