Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Oliva

  Petr Oliva. Foto Lenka Hatašová

  Petr Oliva

  14. 2. 1943 Praha – 9. 2. 2019 Praha

  Herec a dabér, držitel Ceny Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu. Jeho hlasem mluvil například Pierre Richard, Robert Redford či Bodie ze seriálu Profesionálové.

  Vystudoval herectví na DAMU a v letech 1964-1966 absolvoval vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. První angažmá získal v Divadle J. Průchy v Kladně (1966-1972), kde si zahrál ve hrách Romeo a Julie či Radúz a Mahulena, poté působil celých dvacet let v pražském Divadle E. F. Buriana (1972-1991), jež mu dalo řadu velkých hereckých příležitostí ve hrách jako Peer Gynt, Král Lear, Rváč nebo Žebrácká opera. Později pohostinsky vystupoval v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Blaník nebo Společnosti J. Jurištové a hrál i v Redutě, kde si vyzkoušel také divadelní režii (Divadelní román, Domácí představení). V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, to se však dlouhého života nedočkalo.

  Ve filmu se příliš neprosadil, více se věnoval tvorbě televizní: známý je především ze seriálů Třicet případů majora Zemana (1974), Okres na severu (1981), Sanitka (1984), Co teď a co potom? (1991), Pojišťovna štěstí (2004) nebo Ordinace v růžové zahradě.

  Nejvýznamnější je jeho působení v dabingu, s nímž začal již jako student na DAMU. Jméno Petra Olivy je spojeno především se dvěma osobnostmi, jednou hereckou a jednou seriálovou. Prvním českým dabérem Pierra Richarda byl sice Eduard Cupák, ale vzápětí dabingoví režiséři došli k závěru, že k Richardovu typu se více hodí Olivův hlas. Poprvé jej namluvil v komedii Roztržitý (Le Distrait, 1970) a následovala zhruba třicítka dalších snímků. Televizní diváci jej znají jako Bodieho ze seriálu Profesionálové (The Profesionals). Daboval například také Roberta Redforda a uplatnění nalezl také v rozhlasu a v uměleckém přednesu (Lyra Pragensis, televizní Nedělní chvilka poezie). V roce 2015 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu.

  Byl dvakrát ženatý – poprvé s herečkou Reginou Rázlovou, kterou poznal v kladenském divadle. Mají spolu syna Lukáše a dceru Adélu. Po rozvodu se ve svém dalším divadelním angažmá seznámil s herečkou Dagmar Čárovou, s níž má syna Pavla.

  O úmrtí informovala jeho dcera.

  /Z více zdrojů zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Oliva

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,