Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Petr Hlavatý

  V Městském divadle Kolín v listopadu 2011. FOTO ZDENĚK HEJDUK

  Petr Hlavatý

  30. 6. 1958 Hořice v Podkrkonoší – 25. 12. 2017 Kolín

  Operní a oratorní zpěvák – basista, externí spolupracovník Státní opery Praha, sbormistr a profesor zpěvu na ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně.

  Byl absolventem pražské HAMU. Po listopadu 1989 působil krátce v Národním divadle na scéně Státní opery, s níž později spolupracoval externě. Současně byl sólistou Komorní opery v Praze a spolupracoval s předními symfonickými orchestry a řadou filharmonických těles pod taktovkou předních dirigentů, k nimž patřil Václav Neumann, Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek a jiní. Nejvíce vzpomínal na provedení sólového partu Mozartova Requiem za účasti významných pěvců ve Francii pod taktovkou slavného Yehudi Menuhina. Sám sebe považoval za příznivce a propagátora skladatelů klasické a církevní tvorby a soustředil se především na jejich autentické nastudování a provedení. Operní scéna jej nepřitahovala tolik jako oratorní a písňová tvorba českých a světových skladatelů (Dvořák, Smetana, Fibich, Martinů, Janáček, Schubert, Brahms a mnoho dalších).

  Se svým kolínským smíšeným pěveckým sborem Cantores Cantant v roce 2016. FOTO KP

  Jako pedagog působil na Akademickém gymnáziu v Praze a na Základní umělecké škole v Kolíně. Vychoval desítky laureátů pěveckých soutěží a členů současných operních divadel. Za pedagogickou práci a přístup k umění byl třikrát oceněn Společností Jana Masaryka a byla mu udělena Pamětní medaile Cti a vděčnosti.

  V roce 2013 se stal sbormistrem kolínského smíšeného pěveckého sboru Cantores Cantant. Sbor vznikl z malého sborečku při Církvi československé husitské. Pro nastudování umělecky náročnějších sborových skladeb byl rozšířen o jeho žáky sólového zpěvu a stal se sborem ZUŠ v Kolíně. Dnes má 25 členů s věkovým průměrem okolo 28 let. Od počátku byl výběr repertoáru zaměřen na klasickou a církevní tvorbu. Sbor zpívá zpravidla v kostelech v Kolíně, Praze, Kutné Hoře i jinde. Zván je i do Švédska, Rakouska, Německa, Itálie. V posledních letech nastudoval Mozartovo Requiem a Dvořákovo Stabat Mater, s kterými slavil velké úspěchy.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. ledna 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Petr Hlavatý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,