Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Peter Simonischek

  Na MFF Berlinale v roce 2018. Foto archiv

  Peter Simonischek

  6. 8. 1946 Graz, Rakousko – 30. 5. 2023 Vídeň, Rakousko

  Rakouský filmový a divadelní herec, od roku 1999 člen vídeňského Burgtheater, u nás známý jako představitel hlavních rolí ve filmech Toni Erdmann, který byl v roce 2017 nominovaný na Oscara, či ve slovensko-českém snímku Tlumočník režiséra Martina Šulíka (2018), kde hrál po boku českého režiséra a herce Jiřího Menzela.

  Jeho otec byl zubním lékařem a přál si, aby syn studoval medicínu. On si však vybral studium architektury a aby vyhověl otcovu přání souběžně studoval na zubního technika. Ani jedno studium však neukončil a tajně se přihlásil na Akademii múzických umění ve Štýrském Hradci. Po absolutoriu získal angažmá v divadlech ve švýcarském St. Gallenu a Bernu. Dvě desetiletí (1979-1999) působil v Berlíne. Od sezóny 1999/2000 byl členem vídeňského Burgtheatru. Stal se jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších rakouských herců. Pracoval s významnými evropskými divadelními a filmovými režiséry a získal mnoho prestižních cen.

  V titulní roli Hofmannsthalova dramatu Jedermann s Jensem Harzerem, představitelem Smrti (režie Christian Stückl, Salzburg Festival 2004). Foto archiv

  Na Salcburském festivalu ztvárnil v letech 2002 až 2009 hlavní roli v dramatu Huga von Hofmannsthala Kdokoli (Jedermann), které je na této akci uváděno každý rok /úryvky z roku 2002 zde/. V roli boháče, kterého pomalu, ale jistě dohání smrt, se představil více než stokrát – častěji než kdokoli jiný. V roce 2004 inscenaci v jeho interpretaci zaznamenal její režisér Christian Stückl jako televizní film /více zde/.

  První velkou filmovou úlohu získal v snímku Strach a láska (1988) přední německé režisérky Margarethe von Trotta. Největší mezinárodní úspěch však znamenal až film Toni Erdmann (režie Maren Ade, 2016), který byl nominován na Oscara a získal pět cen Evropské filmové akademie, včetně ceny pro evropský film roku 2016 a ceny pro nejlepšího evropského herce.

  Při natáčení road movie Tlumočník (2018) Martina Šulíka, v němž ztvárnil úlohu rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol, se sblížil s Jiřím Menzelem, pro něhož šlo o poslední hereckou příležitost.

  S Jiřím Menzelem (vlevo) ve filmu Tlumočník (r. Martin Šulík, 2018). Foto archiv

  Po tomto snímku účinkoval ve hvězdně obsazeném dramatu Kursk (2018), které o katastrofě ruské jaderné ponorky natočil režisér Thomas Vinterberg. Objevil se v epizodách i u nás známých německých televizních seriálů Derrick a Místo činu. Naposledy hrál v německém snímku Der vermessene Mensch (2023) režiséra Larse Kraumeho, který ještě nebyl uveden do kin.

  Soustrast hercově rodině vyjádřil i rakouský prezident Alexander Van der Bellen: Kdo by neznal Petera Simonischeka? Jeho ztvárnění Toniho Erdmanna vyvolalo mezinárodní ohlas. Nejvíce byl ale Peter Simonischek umělcem, který zůstal v každé proměně věrný sám sobě. Po mnoho let ztělesňoval Jedermanna na Salcburském festival, roli, která se zdála, že je mu šitá na míru. Tento skvělý rakouský charakterní herec dnes zemřel. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou, náš dík patří jemu, uvedl v úterý na Twitteru /zde/.

  O jeho úmrtí včera informoval vídeňský Burgtheater. Zemřel doma v kruhu rodiny.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 31. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Peter Simonischek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,