Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Peter Shaffer

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Peter Shaffer

  15. 5. 1926 Liverpool, Velká Británie – 6. 6. 2016 County Cork, Irsko

  Anglický dramatik, mj. autor hry Amadeus, kterou později přepracoval ve scénář ke stejnojmennému oscarovému filmu Miloše Formana.

  Narodil se do bohaté židovské rodiny, o pět minut později než jeho dvojče Anthony, také spisovatel. Vystudoval historii v Cambridgi a potom se dlouho pohyboval mimo literaturu. Za druhé světové války pracoval jako horník v dolech, knihovník, literární kritik či prodával v knihkupectví. Na počátku 50. let spolu s bratrem napsali tři nevalné detektivky pod pseudonymem Peter Anthony.

  V roce 1977. FOTO archiv

  V roce 1977. FOTO archiv

  Jeho první hra Slaná země z 1954 se dočkala i televizní verze ve vysílání BBC. Potom se přestěhoval do New Yorku, kde záhy prorazil dramatem Cvičením pro pět prstů (1958). V Londýně je inscenoval John Gielgud a o rok později se s úspěchem hrálo na Broadwayi. Tento moment považuje Peter Shaffer za opravdový počátek své kariéry.

  Jako už zavedený autor překvapil v roce 1962 komediálními aktovkami Soukromé ucho a Veřejné oko a tuto pověst satirika potvrdil i v Černé komedii (1965). V roce 1973 se ale znovu vrátil k tragédii dramatem Equus (1973), ve kterém sedmnáctiletý ošetřovatel nepochopitelně oslepí šest koní. Na Broadwayi opět slavilo velký úspěch, hrálo se více než tisíckrát. V její inscenaci z roku 2007 se v hlavní roli poprvé na divadelních prknech objevil Daniel Radcliffe, známý z filmové série o Harrym Potterovi. Nejznámější Shafferovou hrou je ale Amadeus o vztahu mezi Antoniem Salierim a Wolfgangem Amadeem Mozartem, která měla světovou premiéru roku 1979 v Londýně. Na Broadwayi dosáhla její inscenace přes 1 200 repríz a získala pět Cen Tony včetně herecké pro sira Iana McKellena v roli Salieriho. Filmová verze v režii Miloše Formana s Tomem Hulcem v roli Mozarta a F. Murraym Abrahamem jako Antonio Salierim poté v roce 1985 získala osm Oscarů. U nás tuto hr aktuálně uvádí pražské Divadlo na Vinohradech a brněnské Divadlo Husa na provázku. Jeho poslední hra Dar Gorgony (The Gift of the Gordon) měla premiéru v prosinci 1992 (opět) v Národním divadle v Londýně. Do příběhu dramatika Edwarda Damsona, jeho ženy Heleny a syna Philipa jsou v ní vkládány obrazy z Damsonových her o Perseovi, byzantské císařovně Ireně, Oliveru Cromwellovi a teroristovi IRA.

  S Milošem Formanem v roce 2010 přo oslvách 25 let od vzniku jejich společného snímku Amadeus. FOTO archiv

  S Milošem Formanem v roce 2010 přo oslavách 25 let od vzniku jejich společného snímku Amadeus. FOTO archiv

  Ve své tvorbě často postupoval způsobem domýšlejícím skutečné příběhy po svém. Ke vzniku Amadea ho inspirovala fáma, v ceněném Královském honu na slunce (1964) to byla historická událost (dobytí Peru Španěly). Impulzem k napsání slavného dramatu Equus (1973) se zase stal skutečný zločin, o němž se před ním zmínil přítel. V roce 1987 napsal hru Locika a libeček, ve které hlavní role náleží dvěma ženským hrdinkám, což bylo pro něj neobvyklé. Byl homosexuál, čímž se netajil, v jeho textech většinou vystupují jako hlavní mužské postavy. Tento text však napsal pro známou herečku Maggii Smithovou.

  Repro archiv

  Repro AZ Quotes

  Byl jedním z nejlepších dramatiků naší generace… Hry, které po sobě zanechal, budou trvalým dědictvím světové dramatiky, řekl britskému deníku The Guardian ředitel Národního divadla v Londýně Rufus Norris. Těsně před svou smrtí se podle slov svého agenta Shaffer velmi radoval, že se Amadeus vrací na scénu tohoto divadla. Jeho premiéru už ale nestihl, je plánována až na říjen tohoto roku.

  V roce 1987 mu byl udělen Řád britského impéria. V roce 2001 byl povýšen do šlechtického stavu a o šest let později uveden do americké divadelní síně slávy.

  Jeho úmrtí oznámil jeho agent. Zemřel v klidu a míru po krátké vážné nemoci dnes v půl šesté dnes ráno v nemocnici v County Cork v přítomnosti své neteře Niece během návštěvy rodiny a přátel v Irsku.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. června 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Peter Shaffer

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,