Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Peter Mayhew

  Peter Mayhew na premiéře poslední epizody Star Wars: Poslední z Jediů v září 2017. Foto Danny Moloshok

  Peter Mayhew

  19. 5. 1944 Barnes (Anglie, Velká Británie) – 30. 4. 2019 Boyd (Texas, USA)

  Herec, který ztělesnil Žvejkala (Chewbacca), chlupatého mimozemšťana z Hvězdných válek.

  Narodil se v londýnském Barnes. Jeho otec pracoval jako policista a matka byla v domácnosti a společně s Peterem se starala ještě o jeho staršího bratra. Sám Peter pracoval nejdříve jako pomocník v londýnské nemocnici, teprve poté se začal věnovat herectví. Odstěhoval se do Spojených Států, kde se na natáčení Star Wars poznal s Angelique Angie Luker, v roce 1999 se s ní oženil a v roce 2005 dostal americké občanství. Dlouho bydlel v Texasu ve městě Granbury, později se usadil v Birminghamu v Alabamě.

  Hereckou kariéru zahájil v roce 1977, kdy ztvárnil roli Minotaura ve filmu Sindibád a Tygří oči, kterou dostal díky své fotce v novinách, jíž si všiml producent filmu Charles H. Schneer, a především díky své neuvěřitelné výšce, která činí 2,21 metru. Životní příležitost ovšem dostal teprve v nejstarší epizodě Hvězdných válek. George Lucas jej totiž ještě v témže roce obsadil do role chlupatého mimozemšťana Žvejkala (Chewbacca) ve filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Ačkoli šlo o vedlejší roli, společníka pašeráka Hana Sola (Harrison Ford), hranou navíc v masce, změnila mu život. Žvejkala si zahrál i v dalších čtyřech epizodách a slavné sáze se zcela oddal: vystupoval v talkshow, objížděl akce týkající se filmů a v roce 1997 byl oceněn v MTV Movie Awards, a sice cenou za celoživotní výkon v původní trilogii Star Wars. Při natáčení závěrečné epizody sextalogie s podtitulem Poslední z Jediů pak svému nástupci pomáhal jako konzultant k přesvědčivému ztvárnění postavy. Natočil i některé další méně známé filmy nebo třeba seriál Hazzel.

  Zemřel ve svém domově v Texasu, příčina smrti je dosud neznámá. O úmrtí informovala rodina.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. května 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Peter Mayhew

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,