Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Peter Fonda

  Foto archiv

  Peter Fonda

  23. 2. 1940 New York, USA – 16. 8. 2019 Los Angeles, USA

  Americký divadelní a filmový herec, proslavil se zejména rolí motorkáře ve filmu Bezstarostná jízda (1969). Dvakrát obdržel cenu Zlatý glóbus a dvakrát byl nominován na Oscara. Byl synem herce Henryho Fondy, bratrem herečky Jane Fonda a otcem herečky Bridget Fonda.

  Jeho dětství nebylo příliš šťastné – jeho matka spáchala sebevraždu, když mu bylo deset let. Studoval na Nebraské univerzitě a současně hrál divadlo – připojil se k místnímu hereckému souboru, ve kterém začínal jeho otec či Marlon Brando. Po ukončení školy hrál na newyorské Broadwayi. Zde ale dlouho nesetrval a odešel do Hollywoodu. Zde v roce 1963 debutoval jako filmový herec ve snímku Tammy and the Doctor. Prvním významnějším filmem jeho kariéry se stal hned následující snímek Vítězové (1963). Během šedesátých let se zapojil do občanského hnutí proti vietnamské válce, blízké se mu stalo hnutí hippies. V Británii se seznámil se skupinou Beatles a začal experimentovat s drogami.

  Motorkář ve filmu Easy Rider (Bezstarostná jízda, 1969). Foto archiv

  V roce 1969 si zahrál ve svém nejslavnějším filmu Easy Rider (česky promítáno pod názvem Bezstarostná jízda), za nějž byl poprvé nominován na Oscara. Sám natočil film Muž na výpomoc (1971), označovaný někdy jako „hippie western“. Jako herec byl pak úspěšný v dalších snímcích, mj. Vězeňské blues (1977) a Hazardní hra (1978). Objevily se však problémy s drogami, kvůli nimž na deset let v podstatě přestal filmovat. Do širšího povědomí se vrátil až v devadesátých letech hororem Nadja (1994). V roce 1998 získal svou druhou nominaci na Oscara, tentokrát za film Uleeovo zlato (1997). Z dalších rolí zmiňme postavu Mefistofela ve snímku Ghost Rider (2007). Propůjčil také hlas postavě starého hipíka Truthe v počítačové hře Grand Theft Auto: San Andreas (2004).

  Foto Isa Foltin

  Byl držitelem dvou Zlatých globů: za film Uleeovo zlato (Nejlepší mužský herecký výkon ve filmovém dramatu, 1997) a Posedlost Ayn Randové (Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu, 1999). V letošním roce obdržel na Mezinárodním filmovém festivalu Febiofest v Praze cenu za celoživotní dílo, ze zdravotních důvodů ji však nepřevzal osobně.

  V roce 2009 s motocyklem Harley-Davidson, který účinkoval ve filmu Easy Rider. Foto archiv

  Byl třikrát ženatý – se Susan Jane Brewer (1961–1974), Portií Rebeccou Crockett (1975–2011) a Margaret DeVogelaere (od roku 2011), měl dvě děti.

  Zemřel ve svém domě na rakovinu plic.

  /Pro i-DN z více veřejných zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Peter Fonda

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,