Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Pavel Žur

  Foto Radek Petrášek

  Pavel Žur

  5. 5. 1966 Jablonec nad Nisou – 27. 6. 2023 Jablonec nad Nisou

  Dlouholetý (od roku 1999) ředitel Městského divadla v Jablonci nad Nisou, sbormistr DPS Vrabčáci a člen městského zastupitelstva.

  V letech 1981 – 1985 vystudoval jablonecké gymnázium a následně v letech 1985 – 1989 učitelství prvního stupně a hudební výchovu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 1990 působil jako učitel a sbormistr dětského pěveckého sboru Vrabčáci. Městské divadlo v Jablonci řídil od roku 1999 a díky nasazení se mu povedlo do města přilákat největší nejen české hvězdy hudebního i divadelního nebe. V letech 2011 – 2012 byl současně ředitelem Městského Tylova divadla Kutná Hora.

  S Lucií Bílou. Foto webové stránky Pavla Žura

  Známý byl zejména úzkou spoluprací se zpěvačkou Lucií Bílou a dalšími známými českými hudebníky jak z oblasti popu (Karel Gott, Petr Bende, Daniel Hůlka), tak vážné hudby (Magdalena Kožená, Adam Plachetka, Peter Dvorský, Eva Urbanoivá…). Byl producentem řady pěveckých a hudebních projektů často spojených s činností dětského pěveckého sboru DPS Vrabčáci. Například Hvězdy nad Ještědem – regionální soutěž zpěváků od roku 2010 + autorská dílna Petr Hostinský/Pavel Žur, Společně nejen na jevišti, Tříkrálové zpívání, Rodáci Jablonecka, Jablonecký hudební festival, Město plné tónů.

  Ředitelem Městského divadla v Jablonci nad Nisou. Foto webové stránky Pavla Žura

  Sbormistrem DPS Vrabčáci. Foto webové stránky Pavla Žura

  Aktivní byl rovněž v politice. V současnosti působil jako zastupitel v Jablonci nad Nisou za hnutí Nová budoucnost pro Jablonec a byl předsedou jeho kulturní komise. V letech 2008 – 2012 byl i krajským zastupitelem Libereckého kraje.

  Sbormistrem DPS Vrabčáci. Foto webové DPS Vrabčáci

  Zemřel nečekaně. O jeho úmrtí informovalo dnes na svých webových stránkách Městské divadlo Jablonec /zde/. Příčinou měla být podle neověřených informací srdeční slabost. Informaci potvrdili i zástupci města, které je zřizovatelem Městského divadla v Jablonci nad Nisou. Odchodem Pavla Žura přichází kulturní obec Jablonecka o výraznou a odbornou osobnost, uvedla Jana Hamplová, náměstkyně primátora pro kulturu. Na dnešní odpoledne je svolaná správní rada divadla, která bude jednat o tom, jak nastalou situaci řešit dál.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Pavel Žur

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,