Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Pavel Vaculík

  V dubnu 2021. Foto Dan Černovský

  Pavel Vaculík

  21. 1. 1949 Brno – 14. 11. 2022 Praha

  Hudební skladatel, dramaturg, producent, aranžér a pianista. Stál za hudebními začátky Ivety Bartošové a Petra Sepéšiho, psal ale písně i pro Karla Gotta, Waldemara Matušku, Helenu Vondráčkovou, Hanu Zagorovou, Janu Kratochvílovou, Lucii Bílou nebo Báru Basikovou.

  Studoval skladbu a hru na klavír na Pražské konzervatoři, v Římě a na AMU v Praze. Roku 1978 – po absolutoriu AMU – začal pracovat v Československém rozhlasu, kde spolupracoval s orchestrem TOČR. Významně ovlivnil skladbu rozhlasového vysílání jako vedoucí dramaturg v kategorii malých hudebních žánrů. Zároveň využil své erudice a skládal hudbu „na zakázku“, od znělek až po soundtracky rozhlasových inscenací. Po roce 1989 se zaměřil i na koncertování.

  Ladislav Štaidl (vlevo) předal 18. listopadu 1993 Pavlovi Vaculíkovi diamantovou desku za sedm a půl milionu prodaných zvukových nosičů Supraphonu s jeho hudbou. Foto Tomáš Novák

  V osmdesátých letech se Vaculíkovou doménou staly písničky typického středního proudu, z nichž mnohé posloužily Tanečnímu orchestru Československého rozhlasu (TOČR) k pořízení instrumentálních verzí. Jako první ze známých interpretů nazpívala jeho píseň Jana Kratochvílová (Jdi hned ráno), do povědomí veřejnosti vstoupil 1984 hitem Knoflíky lásky v podání dvojice Iveta Bartošová – Petr Sepéši. Oba poznal ve finále soutěže Mladá píseň Jihlava´83 a přemluvil je ke zpívání v páru. Na úspěšný titul navázaly další duety Červenám, Blázni tenisoví, My to zvládnem, Věčné půjčování a Tak málo si mě všímáš. Vaculík však komponoval i pro samotného Sepešiho (Já to tušil hned, Den kdy nejsem s ní) i Ivetu Bartošovou (Pohledy z prázdnin, To mě nenapadá, Buď chvála řádkům, Láska je v zákoutí, Snad jednou najdu průvodce).

  Jeho písně nazpívali ale také Karel Gott (Staň se růží), Hana Zagorová (Láska na inzerát, Já chtěla jsem ti báseň psát, Ještě chvíli, Nevěřím ti, Ztracená), oba v duetu (April), Waldemar Matuška (Nebudu spát), Helena Vondráčková (Byl jsi můj typ), Lucie Bílá (Život za kapesný, Máš mě přečtenou), Eva Pilarová (Tvé dnes je právě teď), Daniel Hůlka (Pán démonů), Marcela Holanová (Žárlím), Petra Janů (SOS, Vzácné návštěvy, Zamkni za sebou dům), Karel Zich (Nelam nade mnou hůl, Málokdo má na vybranou) a další. Určitým odbočením z jeho tvorby byla alba Gregoriana a Nová Gregoriana v podání Báry Basikové, jež byla stylizovaná do gregoriánského chorálu.

  Jeho manželkou byla Jiřina Krejčíková, dcera režiséra Jiřího Krejčíka, která o jeho úmrtí informovala. Podle skladatelova kolegy Miloše Skalky zemřel na těžký zápal plic způsobený covidem.

  Poslední rozloučení je plánováno na středu 23. listopadu od 14:15 v krematoriu pražského Motola.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Pavel Vaculík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,