Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Pavel Řezníček

  V roce 2008. Foto Petr Kopřiva

  Pavel Řezníček

  30. 1. 1942 Blansko – 19. 9. 2018 Praha

  Básník, prozaik a publicista. Celoživotní surrealista a autor legendárního románu o brněnské bohémě Hvězdy kvelbu.

  Po maturitě na jedenáctiletce (1959) nedokončil dvouletou knihovnickou nástavbu a pracoval v několika dělnických profesích. Během vojny (1961–1963) se seznámil s prvními literáty a časem s mnoha dalšími umělci, především surrealisty, jako byli Petr Král, Karel Šebek, Stanislav Dvorský, Martin Stejskal, Jan Gabriel, Josef Janda a další. Jeho tvorbu ovlivnilo dílo a myšlenky Benjamina Péreta, André Bretona, Paula Éluarda, Vítězslava Nezvala, Vratislava Effenbergera. Celá jeho tvorba je výrazně surrealistická, je psaná metodami klasického pojetí surrealismu. Na veřejnosti poprvé vystoupil v roce 1965 s brněnským divadélkem Konvence, pro něž sestavil pásmo z poezie francouzských surrealistů Ďáblův ocas je bicykl.

  V roce 2007. Foto Marie Hasoňová

  Básnicky debutoval roku 1967 v Sešitech pro mladou literaturu. Od počátku normalizace do roku 1989 však mohl publikovat jen v zahraničí a v samizdatu. Jeho samizdatové sbírky tehdy ilustroval bývalý (v letech 1991 – 2007) grafik Divadelních novin Martin Stejskal. S přáteli vydával od roku 1974 – kdy se také přestěhoval z Brna do Prahy – surrealistický sborník Doutník (s Janem Gabrielem) a na dalších sbornících se podílel. V této době pracoval v několika manuálních zaměstnáních.

  V roce 1983 mu vyšel v Paříži v nakladatelství Gallimard (a následně v Římě) s předmluvou Milana Kundery jeho román román Strop (u nás až v roce 1991). Oficiálně začal u nás publikovat až po roce 1989. V té době pracoval na poště. Od roku 2002 byl v důchodu. Stále však vydával básnické sbírky i prózu. Věnoval se i mapování brněnského undergroundu šedesátých až osmdesátých let. Nejznámější jsaou jeho Hvězdy kvelbu (1991, 2. vydání 2007 s výtvarným doprovodem Miroslava Huptycha) věnované brněnskému okruhu kolem tzv. demiurga Jana Nováka, známému jako „brněnská bohéma“. Pod mírně zkreslenými jmény zde vystupují i divadelníci Arnošt Goldflam a Miloš Štědroň a také básníci Jan Skácel, Oldřich Mikulášek a Zeno Kaprál, režisér Karel Fuksa či legendární silák Franta Kocourek a další. Právě o této knize Miloš Štědroň napsal: Řezníček se mi zjevil někdy v roce 1963-64, kdy jsem provozoval v rámci kariéry asistenta Moravského muzea útvar zvané Malé divadlo hudby a poezie. Pavel sem dorazil s houfem surrealistů, grafomanů, výtvarníků, divadelníků a nejrůznějších mesianistů a trvale se usadil v dramaturgii divadla. Z této krátké epochy později vytvořil kultovní knihu Hvězdy kvelbu

  Foto archiv ČT

  V roce 2007 s ním ČT natočila krátký dokument v cyklu Česko jedna báseň (zde). V roce 2013 vydal autobiografii Vrstva chleba, vrstva vápna, královna. Vedle psaní i překládal (z francouzštiny).

  Zemřel po těžké nemoci.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. září 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Pavel Řezníček

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,