Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Pavel Fieber

  V roce 1997. Foto archiv

  Pavel Fieber

  30. 9. 1941 Krnov – 6. 7. 2020 Würzburg, Německo

  Rakouskoněmecký herec, zpěvák, režisér a intendant, u nás spolupracující s Městským divadlem Brno.

  Narodil se v době druhé světové války, kdy se Krnov jmenoval Jägerndorf a patřil do Velkoněmecké říše. Jeho otec byl Čech, matka Vídeňačka, a ačkoliv měl celý život německý pas a mluvil německy, rád říkal, že „jeho duše je česká“.

  Herectví a režii vystudoval v rámci semináře u slavného režiséra Maxe Reinhardta, zároveň studoval i zpěv. Jako herec působil ve Vídni, Bonnu, Düsseldorfu, Berlíně, Karlsruhe, Salzburgu či v Brémách. Jeho „parádní“ rolí byl profesora Higgins v muzikálu My Fair Lady, kterého údajně ztvárnil více než 1 500 krát. Vystupoval i v německé televizi a ve filmu, především v TV-inscenacích a v seriálech (zde).

  Jako plukovník Pickering (vlevo) s Kristinou Stanek (Líza Doolittle) a Holgerem Hauerem (profesor Higgins) v muzikálu My Fair Lady (r. Sam Brown, prem. 12. 12. 2015, Badisches Staatstheater Karlsruhe). Foto Falk von Traubenberg

  Jako režisér připravil více než stovku muzikálových, činoherních i operních inscenací. Brněnští diváci jej znají jako režiséra operet Veselá vdova (2004) a Netopýr (2005) a muzikálů Cabaret (2003), Šumař na střeše (2006), Evita (2009) a Funny Girl (2012), které připravil na jevišti Městského divadla Brno, kam ho pozval Stanislav Moša poté, co se seznámil s jeho prací v Německu. Jeho verze muzikálu Cabaret na činoherní scéně MdB zaznamenala téměř 60 repríz.

  Foto Felix Grünschloß/Staatstheater Karlsruhe

  V letech 1997 – 2002 byl generálním intendantem Badische Staatstheater v německém Karlsruhe. Od roku 2004 byl intendantem Burgfestspiele Mayen (Porýní-Falcko).

  Foto Heike Steinweg

  Do Brna se rád vracel nejen pracovně. Byl vždy dobře naladěný, usměvavý, připravený komunikovat se všemi kolegy směsicí němčiny, angličtiny, italštiny i češtiny, které rozuměl více, než přiznával. V Brně jsem vždy šťastný, neboť zdejší atmosféra i mezilidské vztahy jsou vynikající, je zde výborný soubor a žádné napjaté konkurenční vztahy, píše se v nekrologu na webu MdB (zde).

  Byl ženatý, měl syna. Zemřel nečekaně a náhle.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 11. července 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Pavel Fieber

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,