Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Oldřich Veselý

  FOTO youtube

  Oldřich Veselý

  13. 11. 1948 Brno – 17. 1. 2018 Brno

  Zpěvák, klávesista a hudební skladatel známý především z rockových skupin Synkopy a Blue Effect.

  Původní profesí byl textilní výtvarník. Na hudební scéně se začal prosazovat koncem šedesátých let. V letech 1969–1971 byl členem brněnské progressive rockové skupiny Great Music Factory, kterou také založil. Mezi lety 1971 a 1973 působil ve skupině Atlantis, která tehdy dlouhodobě hrála v Rakousku a Německu. Roku 1974 se stal členem skupiny Synkopy 61, se kterou jako autor hudby spolupracoval již od roku 1967 a se kterou tehdy nahrál album Formule 1.

  Synkopy 61 (Veselý úplně vpravo). FOTO archiv

  Již o rok později ale odešel do pražského M. efektu, kde působil až do roku 1979 a s níž nahrál art rocková alba Svitanie a Svět hledačů. Poté se vrátil zpět do Brna a v roce 1980 převzal vedení Synkop, které přetvořil do art rockové formace. Skupina pod názvem „Synkopy & Oldřich Veselý“ vydala v průběhu 80. let alba Sluneční hodiny, Křídlení, Zrcadla a Flying Time. Poslední deska Dlouhá noc, ačkoliv opět nahraná se Synkopami, vyšla pod hlavičkou Oldřich Veselý/Pavel Vrba.

  The Blue Effect v roce 1977: zleva Fedor Frešo (basová kytara, zpěv), Oldřich Veselý (klávesy, zpěv), Radim Hladík (kytara) a Vlado Čech (bicí). FOTO ALAN PAJER

  V roce 1990 ukončily Synkopy svoji činnost a Veselý se začal věnovat studiové práci. Od té doby působil jako skladatel scénické hudby pro televizi, divadlo (Odysseia pro Městské divadlo Brno, 2006, od října 2017 uvádí MD Most) či různé další příležitosti (festival ohňostrojů Ignis Brunensis, 200. výročí bitvy u Slavkova aj.). Výjimečně hostoval na výročních koncertech svých bývalých skupin. Od roku 2002 spolupracoval jako hostující zpěvák se skupinou U nás se svítí. Ta se v roce 2005 přejmenovala na E-band a Veselý se stal jejím členem. S touto kapelou nahrál v roce 2011 album Restart.

  Synkopy (80. léta): zleva Emil Kopřiva, Vratislav Lukáš, Oldřich Veselý, Jiří Rybář, Pavel Pokorný. FOTO archiv

  Na české rockové scéně zanechal po sobě nesmazatelnou stopu. Se svými skupinami a spolupracovníky vytvářel podhoubí pro progresivně (artrockově) laděnou hudbu, která pro tehdejší posluchače vytvářela ostrovy kreativity a svobody.

  O jeho úmrtí informovali ve středu večer na facebooku jeho syn a snacha, v noci informaci potvrdilo na svém webu rádio Beat.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. ledna 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Oldřich Veselý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,