Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Oldřich Velen

  Bušek z Velhartic ve filmu Karla Steklého Slasti otce vlasti (1969). FOTO archiv

  Bušek z Velhartic ve filmu Karla Steklého Slasti otce vlasti (1969). FOTO archiv

  Oldřich Velen

  15. 9. 1921 Tuřany u Brna – 4. 5. 2013 Praha

  Filmový a divadelní herec (vl. jménem Oldřich Volek) známý rolemi králova rádce v televizním seriálu Arabela nebo jednoho z kumpánů v seriálu Slovácko sa nesúdí.

  Od dětství hrál ochotnické divadlo, souběžně studoval gymnázium a poté konzervatoř v Brně. Za druhé světové války se zapojil do odboje (člen organizace Obrana národa), v roce 1941 byl vězněn v brněnských Kounicových kolejích, které sloužily jako hlavní moravská věznice brněnského gestapa. Po dokončení konzervatoře nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (1942), pak byl angažován ve Východočeském divadle v Pardubicích (1943-1944) a nakonec na delší dobu zakotvil v Krajském divadle v Olomouci (1945-1962). Původně hrál role milovníků, později se přehrál do charakterních úloh.

  Jura Klásek v setriálu Slovácko sa nasúdí (1974) a během loňského natáčení. FOTO archiv

  Jura Klásek v seriálu Slovácko sa nasúdí (1974) a během loňského natáčení komedie Patra Šíchy Školní výlet. FOTO archiv

  V 50. letech se začal věnovat především filmu, což jej nakonec přivedlo do Prahy a v roce 1962 se stal stálým členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov, kde působil až od odchodu do penze. Mezitím hrál také v Divadle Na zábradlí (1966-1971), kam byl angažován na žádost režiséra Jana Grossmana. S tímto divadelním souborem prožil také několik úspěchů, a to i v zahraničí. Jak ale později řekl, divadlo ho časem přestalo bavit, zatímco okouzlení filmem mu zůstalo až do vysokého věku.

  S Jaroslavou Obermeierovou ve snímku Jindřicha Poláka Smrt stopařek (1979). FOTO archiv

  S Jaroslavou Obermeierovou ve snímku Jindřicha Poláka Smrt stopařek (1979). FOTO archiv

  Ve filmu a televizi dosáhl počet jeho rolí 310. Poprvé se objevil v drobné roli ve Steklého historickém dramatu Temno (1950). Vzhledem k mimopražskému divadelnímu angažmá se jeho filmografie v 50. letech rozrůstala jen pomalu, více rolí přišlo až s jeho trvalým zaměstnaneckým poměrem na Barrandově. Široký herecký rejstřík mu umožnil participovat ve filmech různých žánrů. Vidět jej tak bylo možno v kriminálkách, komediích, dramatech ze současnosti i pohádkách. Vzhledem k tomu, že dostával jen vedlejší role, v některých obdobích natočil až deset snímků ročně. Za celou svou kariéru měl prakticky jen jedinou hlavní roli, která ale zaznamenala mimořádný úspěch – Jura Klásek v komediálním TV seriálu Slovácko sa nesúdí (1974). Ve filmu a televizi se objevoval až do svých devadesáti, naposledy loni v komedii Patra Šíchy Školní výlet.

  O jeho smrti referovaly se zpožděním (27. června) až deníky Blesk a AHA.

  /z více zdrojů pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. června 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Oldřich Velen

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,