Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Oldřich Jakubík

  Revírník v Příbězích lišky Bystroušky. FOTO BOHUSLAVA MAŘÍKOVÁ

  Revírník v Příbězích lišky Bystroušky. FOTO BOHUSLAVA MAŘÍKOVÁ

  Oldřich Jakubík

  11. 11. 1930 Brno – 5. 7. 2014 České Budějovice

  Basista, dlouholetý sólista opery Jihočeského divadla České Budějovice, basista Oldřich Jakubík.

  Po absolvování JAMU přijal nejprve angažmá ve sboru brněnské opery, ale brzy byl pověřován i významnými sólovými úkoly. Od sezóny 1965/66 se stal sólistickou posilou tehdy mladého operního souboru Jihočeského divadla. V rychlém sledu tu následovaly velké prvooborové role basového repertoáru v českých i světových operách, včetně operetních úloh. V souboru opery Jihočeského divadla setrval až do sezóny 1990/91 a vystoupil ve více než 90 inscenacích.

  Vodník v Rusalce. FOTO archiv JD ČB

  Vodník v Rusalce. FOTO archiv JD ČB

  Jeho doménou byly zejména postavy českého klasického operního repertoáru (Vodník z Rusalky, Kecal z Prodané nevěsty, purkrabí Filip z Jakobína, Revírník z Příhod lišky Bystroušky, Rarach z Čertovy stěny, Otec Paloucký z Hubičky, Malina z Tajemství ad.). Byl vyhledávaným interpretem také v operách soudobých českých skladatelů nebo klasiků 20. století. Nezapomenutelným je na tomto poli jeho Inkvizitor z operní novinky Josefa Boháče Goya, Jakub Vojnar z opery Vojnarka J. F. Nováka nebo Štelina z Krútňavy E. Suchoně.

  Inkvizitor v Goyovi. FOTO archiv JD ČB

  Inkvizitor v Goyovi. FOTO archiv JD ČB

  Diváky byl oblíben také jako mozartovský, verdiovský a pucciniovský pěvec, stejně jako představitel basových úloh v klasických ruských operách (Končak v Borodinově Knížeti Igorovi, Gremin v Čajkovského Evženu Oněginovi). K dalším jeho erbovním postavám se řadí také Mefistofeles z Gounodova Fausta, Rocco z Beethovenova Fidelia, Daland z Wagnerova Bludného Holanďana. Proslul i jako interpret komediálních operetních úloh (Zaremba v Polské krvi, Major Chateau-Gibus v Mam´zelle Nitouche aj.). Jeho mohutný bas profondního charakteru byl legendární. Odešel s ním kus významných dějin české opery 2. poloviny 20. století.

  Poslední rozloučení se koná 10. 7. 2014 ve 12.00 hod. v obřadní síni českobudějovického krematoria.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. července 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Oldřich Jakubík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,