Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Mojmír Heger

    Foto archiv

    Mojmír Heger

    21. 9. 1928 Jahoslavice– 25. 10. 2021 Brno

    Herec, dlouholetý člen Divadla bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno).

    Dětství prožil na statku svého otce ve Stavenicích, odkud odešel na gymnázium v Litovli, kde se setkal mimo jiné i s režisérem Milošem Hynštem. Pak jel studovat na konzervatoř do Prahy, kde se seznámil i se svou budoucí manželkou, herečkou Olgou Hegerovou. Po konzervatoři byl přijat na DAMU a již během studií se začal objevovat v českých filmech. Jeho hereckými pedagogy byli Ladislav Pešek, Karel Höger, Vladimír Šmeral, Vítězslav Vejražka či Vlasta Fialová, kteří jej učili základům moderní herecké poetiky i jevištní praxe.

    První profesionální angažmá získal v divadle v Plzni (1952-1954), odkud odešel do Brna. Nejprve do Divadla Julia Fučíka na Výstavišti (1955-1965), které se v roce 1965 sloučilo s Divadlem bratří Mrštíků. Zde pak působil více než pětadvacet sezon (do roku 1992). Ke konci své aktivní dráhy vystoupil ještě například v inscenaci Othella v režii Zdeňka Černína (1996), kde hrál benátského senátora, nebo v postavě jednoho z pacientů v Přeletu nad kukaččím hnízdem (2002).

    Viktor Kudělka ve své osobní vzpomínce popsal, že: hlubinou jeho herecké bezpečnosti byla česká klasika: Zajíček z Lucerny, Honza z Princezny Pampelišky, Martin Kabát v Hrátkách s čertem či Bláha v Našich furiantech. Zejména v těchto postavách, které mívaly český patos i českou střízlivost, došlo k uplatnění jeho životadárného herectví. Druhou linií jeho repertoáru byly postavy komediální a komické. Vzpomínám zejména na jeho Taliána z památného nastudování Poprasku na laguně z roku 1957, kde za Smočkova režijního vedení rozehrál působivou ekvilibristiku nekašírovaného humoru a dovedl ji přitom spojit s charakterizační koncizností. A nejeden z diváků má dosud v paměti i v srdci Hegerova Bena z prvního brněnského nastudování Millerovy slavné hry Smrt obchodního cestujícího s Karlem Högerem v roli Lomana (r. Stanislav Fischer, 1960).

    Heger působil také jako umělecký vedoucí zájezdového souboru Divadla bratří Mrštíků, který v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let jezdil po různých štacích od Bílých Karpat až po Šumavu, Krkonoše a Český les a odehrál téměř čtyři stovky představení. Oddaně s ním sloužil českému divadlu a pomáhal tak šířit dobré jméno brněnské činohry.

    K jeho dalším aktivitám patřila i práce v rozhlase a dabingu a je s ním spjata i praxe recitátorská. Objevil se i v televizních cyklech Četnické humoresky a Dobrodružství kriminalistiky. V roce 2000 získal významné uznání a ocenění za dlouholetou činnost v oblasti záznamů uměleckých výkonů, Cenu Senior Prix 2000 od Nadace Život umělce a Intergramu.

    Do penze spolu s manželkou Olgou Hegerovou, se kterou společně strávili v Divadle bratří Mrštíků téměř celý profesní život, odešli v roce 1992. Žili v Brně-Řečkovicích. Jejich dcerou je tanečnice a choreografka Ivana Kloubková.

    Zemřel v brněnské nemocnici U milosrdných bratří po pětidenní hospitalizaci.

    /Pro i-DN zpracoval hul; většina textu je převzata z nekrologu uveřejněném na webu MdB – zde/

    • Autor:
    • Publikováno: 28. října 2021

    Komentáře k článku: Zemřel Mojmír Heger

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,