Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Miroslav Kovářík

  Foto webové stránky Mirka Kováříka

  Miroslav Kovářík

  15. 8. 1934 Praha – 4. 3. 2020

  Herec, recitátor a moderátor, kulturní publicista a redaktor, vysokoškolský pedagog. Celoživotní milovník a obdivovatel beatnické a moderní české poezie, především díla Jiřího Ortena a Václava Hraběte. Neúnavný propagátor moderní poezie, výborný recitátor a dlouholetý moderátor hudebního festivalu Porta.

  Šedesátá léta. Foto webové stránky Mirka Kováříka

  Narodil se do rodiny zdravotní sestry a řidiče tramvaje. Vystudoval pražské pedagogické gymnázium Víta Nejedlého (maturita roku 1952) a po základní vojenské službě studoval češtinu a ruštinu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Na této univerzitě v roce 2001 obhájil rigorózní práci Slovo, tvar, prostor a získal titul PhDr.

  Sedmdesátá léta. Foto webové stránky Mirka Kováříka

  Byl jednou ze zakladatelských osobností litvínovského Docela malého divadla, které patřilo v šedesátých letech 20. století mezi významná česká divadla malých forem. V letech 1962-1969 stačilo během sedmiletí existence inscenovat kolem dvaceti titulů a vytvořilo i zvláštní interpretační styl. Kromě pořadů americké beatnické poezie, bylo první, kdo po mnoha letech uvedlo do na divadelně-poetické jeviště básně Jiřího Ortena /Na pomoc slova!/, Jana Zábrany /Mlčet je horší/, Jiřího Koláře /Učte se čarovat/, Ivana Blatného /Miluji tě, krásná Te…/, Ivana Diviše /Povíme si to!/ a Ivana Slavíka /Snímání s kříže/. V šedesátých letech objevil a po celý další život popularizoval poezii Václava Hraběte, z jehož pozůstalosti uspořádal k vydání několik sbírek (Stop-time, Blues v modré a bílé, Blues pro bláznivou holku) a mnohé z těchto básní nezaměnitelným způsobem recitoval a nahrál na LP, resp. CD. Byl vůbec první, kdo scénicky představil jeho poezii /Stoptime, 1966/. Totéž platí i o básnickém manifestu Znamení moci Jana Zahradníčka /1968/.

  Po rozpuštění DMD působil jako konferenciér folkových pořadů a festivalu Porta /1968-1992/, autor a interpret poetických montáží a klubových představení, v nichž se jeho charakteristický přednes básní „ve stavu zrodu“ stal novou kvalitou české interpretační kultury. Od roku 1990 působil i jako rozhlasový autor, moderátor a přednašeč v pořadech Dobré jitro, Zelené peří a Poetická nokturna Českého rozhlasu, stanice Praha. Jeho repertoár zahrnoval široké spektrum autorů, od klasické poezie Máchovy po nejmladší básnickou generaci. Osobně se setkal s beatnickými básníky Allenem Ginsbergem a Lawrencem Ferlinghettim při jejich návštěvě Prahy. Pravidelně od roku 1980 reprízoval s kytarovým duem Jiří Pertl – Václav Prejzek v klubech a komorních divadlech pořady z poezie Josefa Kainara, Jiřího Ortena, Václava Hraběte a Jana Zahradníčka.

  Z rozhlasové tvorby je nejvíce spjat s klubovým pořadem Zelené peří – původně provozovaným v Praze a v Brně a Českých Budějovicích –, kterým od jeho vzniku v roce 1976 pomáhal propagovat a zveřejňovat poezii mladým začínajícím autorům. Od roku 1993 do ledna 2011 existovalo Zelené peří i v rozhlasové verzi na stanici Český rozhlas 2 Praha. Svými texty přispíval do kulturních periodik, jako Tvar, Literární noviny, A2 a další. Napsal předmluvy či doslovy k mnoha básnickým sbírkám.

  Soubor svých článků, esejů, rozhovorů a dalších textů uspořádal knižně pod názvem Život… a poezie…?: Eseje (Galén, 2017). O knize jsme psali v Divadelních novinách 2/2018 (zde).

  Zprávu o jeho úmrtí jsme převzali z jeho webových stránek (zde): Dne 18. listopadu 2019 pan Mirek Kovářík utrpěl vážný polytraumatický úraz. Přes veškerou péči a snahu lékařů Mirek dnes 4. března 2020 zemřel.

  /Pro i-DN přiupravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 4. března 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Miroslav Kovářík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,