Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Milan Mourek

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Milan Mourek

  13. 7. 1938 Plzeň – 29. 11. 2013 Plzeň

  Herec a emeritní člen Divadla Alfa v Plzni.

  Ve Škodovce se vyučil soustružníkem, vystudoval večerní školu, kvůli absenci razítka mládežnické organizace musel oželet studium na VŠE. A tak po vojně opět nastoupil do Škodovky. Po celou tu dobu však valnou část svého volného času věnoval divadlu. Od osmi let působil v ochotnickém souboru OB na Letné. Jako hlasový interpret zakotvil však i u „sousedů“, v letenském Loutkovém divadle Špalíček (tři roky byl i jeho vedoucím).

  Že bral svého koníčka vážně, o tom svědčí i tříleté studium herectví na Lidové konzervatoři (1960–63). Posléze byl přijat i na dálkové studium VŠE, ale když mu v roce 1968 ředitel Ladislav Dvořák nabídl angažmá v plzeňském Divadle Alfa, nezaváhal. A s výjimkou let 1985–87, která ho zavedla do Západočeského divadla v Chebu, mu zůstal věren až do svého odchodu do důchodu. A za těch cca 40 let zde vytvořil desítky rolí, a to i takových, s jakými se herec loutkového divadla běžně nesetkává. Vzpomeňme namátkou na jednoho z Werichových Tří veteránů, předsedu soudu v Komenského-Nezvalově Labyrintu světa, Poutníka v Pavlíčkově Zlatovlásce z Chlumce, Portose v Dumasově-Středově Sluhovi u tří mušketýrů, Prokopa Holého, Věnceslava a rytíře Slavikase v legendární inscenaci Jan Žižka na Rábí, praotce Čecha V Olbrachtově-Brožkově hře Ze starých letopisů, Purkmistra v Baladě z hadrů V+W, klauna v Tománkově Krasojezdkyni Leontýně a klaunu Dodovi, Scaramouche v Lásky hry osudné, Horáce, řečeného Hogo Fogo v Brdečkově parodii Limonádový Joe. A zanedlouho – v r. 1989 – přišla patrně životní role – Shakespearův Král Llyr. Následovaly mj. Ďábel ve Vašíčkově montáži Vyšla hvězda nad Betlémem, klaun ve Vladislavově Pohádce z kufru a hned dvě role – Rychtáře a Soudního presidenta – vytvořil i v mimořádně úspěšné inscenaci hry Ivy Peřinové Jeminkote, Psohlavci.

  Už tento, zdaleka neúplný výčet rolí, vytvářených navíc nejrůznějšími druhy loutek, nebo činoherně, naznačuje šíři jeho talentu. Na jeviště se vracel i poté, co odešel do důchodu. A to nejen na jeviště Alfy, ale i Komorního divadla DJKT, kde vytvořil několik rolí v inscenacích souboru operety a muzikálu.

  Soubor Divadla Alfa, 29. 11. 2013

  /Převzato z časopisu Loutkář/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 2. prosince 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Milan Mourek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,