Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Matthew Perry

  Foto Epic Entertainment

  Matthew Perry

  19. 8. 1969 Williamstown, USA – 28. 10. 2023 Los Angeles, USA

  Americko-kanadský herec, komik a producent, pětkrát nominovaný na cenu Emmy. Jeho nejznámější rolí je postava Chandlera Binga v TV-seriálu Přátelé (1994–2004).

  Jeho otec byl americký hereci a model John Bennet Perry, matka kanadská novinářka Suzanne Marie Langford. Rodiče se ještě před jeho prvními narozeninami rozvedli a jeho matka se s ním přestěhovala do svého rodného města Ottawy (Kanada), kde se znovu provdala za novináře Keitha Morrisona a vzala si jeho příjmení. V osmdesátých letech byla jeho tiskovou mluvčí kanadského premiéra Pierra Trudeaua.

  V roce 1985, kdy jako teenager obcházel herecké konkursy. Foto Michael Ochs Archives

  Matthew navštěvoval základní školu Rockcliffe Park Public School, kam chodil spolu s Trudeauovým synem, budoucím kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Poté studoval na West Carleton Secondary School, Lisgar Collegiate Institute a Ashbury College. Vášnivě hrál tenis, ve třinácti letech se umístil na druhém místě mezi juniorskými hráči Kanady. Současně si ale na střední škole si velmi oblíbil herectví. V patnácti letech se přestěhoval do Los Angeles (USA), kde žil se svým otcem a studoval na Buckley School. Poté, co prohrál svůj první velký tenisový zápas v USA, rozhodl se namísto profesionálního tenisty stát hercem. Chodil po konkursech a přivydělával v losangeleských restauracích jako číšník.

  Začínal v seriálu Second Chance (1987–1988), kde hrál Chazze Russella. V té době jej objevil režisér William Richert a nabídl mu roli ve filmu Jimmy Reardon (1988), což byla jeho první významná profesionální herecká práce.  V devadesátých letech byl pozván Martou Kauffman a Davidem Cranem na natáčení seriálu Přátelé (1994–2004). Tak se dostal k své nejznámější roli Chandlera Binga. Jeho postava byla, stejně jako Matthew, známá pohotovým a sarkastickým ostrovtipem, takže některé hlášky, které vznikly improvizací s ostatními herci, se tvůrci rozhodli v seriálu ponechat. Postavu svérázného Chandlera Binga ztvárnil ve všech deseti sériích Přátel a 234 epizodách. Po prvních několika sériích se stal průkopníkem toho, aby všech šest představitelů hlavních postav – spolu s ním ještě – Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc a David Schwimmer – dostávalo stejně vysoké platy, což nakonec studio odsouhlasilo.

  Repro TMZ

  Šestice hlavních představitelů seriálu Friends (zleva Perry jako Chandler Bing, Jennifer Aniston  v roli Rachel Green, David Schwimmer /Ross Geller/, Courteney Cox /Monica Geller/, Matt Le Blanc /Joey Tribbiani/ a Lisa Kudrow /Phoebe Buffay/). Repro TMZ

  V roce 1999 získal hlavní roli v romantické komedii Tři do tanga (1999) a o pár let později podobnou roli v komedii Sloužit Sáře (2002). Ve filmu Můj soused zabiják (2000) hrál spolu s Brucem Willisem a jeho úspěch vyústil v pokračování Můj soused zabiják 2 (2004).

  S Brucem Willisem 7. dubna 2004 v Sunset Room v Los Angeles. Foto Kevin Winter

  Hrál Matta Albieho v seriálu Studio 60 (2006-2007). V romantické tragikomedii Zmatená duše (2007) si zahrál hlavního hrdinu trpícího depersonalizací. S Thomasem Lennonem tvořil duo v komediálním seriálu Správná dvojka (2015-2017). V roce 2021 se s ostatními herci ze seriálu Přátelé zúčastnil dokumentárního speciálu Přátelé: Zase spolu, který exkluzivně uvedla televizní stanice HBO. Naposledy se před kamerou se objevil v roce 2017. /Více zde./

  S britskou herečkou Kelly Reilly v roli Deborah v jedné ze svých mála divadelních rolí (ztvárňoval Dana Shapiru) v inscenaci hry Davida Mameta Sexual Perversity in Chicago v režii Lindsayho Posnera v londýnském The Comedy Theatre (prem. 14. května 2003, /více zde/). Foto Toby Melville

  Plakát k inscenaci The End of Longing, Playhouse Theatre, Londýn 2016. Repro Wiki

  Několikrát vystoupil i v divadle (viz výše). V roce 2016 debutoval i jako dramatik, když napsal černou komedii The End of Longing, v níž i vystupoval. Světovou premiéru měla 17. února 2016 na scéně londýnského Playhouse Theatre v režii Lindsayho Posnera. V květnu 2017 byla přenesena na off-broadwayské jeviště Lucille Lortel Theatre do New Yorku.

  Amazon.com, 2022. Repro archiv

  Celou profesionální hereckou kariéru jej provázel problém se závislostí na lécích a později tvrdém alkoholu, z čehož se několikrát léčil. Své zkušenosti se rozhodl využít k tomu, aby pomáhal lidem, kteří rovněž bojovali se závislostmi. Stal se zastáncem léčby pachatelů nenásilných drogových trestných činů, kteří po svém odsouzení končili místo v léčebně ve vězení. V roce 2011 se jako hvězdný mluvčí Národní asociace profesionálních drogových soudů (NADCP) zúčastnil jednání Kapitolu, kam přišel lobbovat u členů kongresu za finanční podporu 86 milionů dolarů na speciální soudní programy pro drogově závislé.

  Foto Gregg DeGuire

  Se svým otcem Johnem ve své losangeleské vile, Snímek sdílel na svém Instagramu  16. října tohoto roku (dvanáct dnů před smrtí). Foto Instagram Matthewa Perryho /zde/

  Se svými zavilostmi a depresemi nakonec úspěšně vypořádal a v roce 2013 byl za přítomnosti specialisty na závislosti Earla Hightowera oceněn v Bílém domě cenou Champion of Recovery od Úřadu pro národní protidrogovou politiku Obamovy administrativy. Earl Hightower mu pak pomohl přebudovat jeho bývalé sídlo v Malibu na centrum pro léčení závislostí, které nazvali Perry House.

  Loni na podzim vydal knižně své paměti, které nazval Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing. Ve svém životě měl více vztahů s několika herečkami, ale nikdy nebyl ženatý.

  Poslední Perryho příspěvek na Instagramu z 23. října… Repro Instagram Matthewa Perryho /zde/

  Dům, ve kterém Perry bydlel, s bazénem na zahradě, kde byl nalezen (vířivka označená červeným kruhem). Foto archiv Matthewa Perryho /zde/

  V sobotu byl nalezen ve svém sídle, kde se podle zdrojů serveru TMZ, který zprávu o úmrtí přinesl jako první, utopil ve svém bazénu. Na místě tragické události se údajně nenašly žádné drogy a podíl na smrti nemá nikdo další. Záchranáři vyrazili na místo po oznámení o zástavě srdce a herce prý našli v jeho vířivce bez známek života a oživit se jim ho hiž nepodařilo. Vyšetřování stále probíhá a policie zatím oficiální příčinu smrti nepotvrdila /více zde/. Zprávu ze svých zdrojů uvádí i Los Angeles Times.

  Shodou osudových okolností je Perry ve svém posledním příspěveku na Instagramu, který sdílel 23. října, zachycen na zveřejněném snímku se sluchátky na uších, jak se za tmy dívá na Los Angeles právě ve své vířivce. K snímku napsal: Teplá voda bublající kolem vám dělá dobře? Jsem Mattman.

  /Pro iDN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Matthew Perry

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,