Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Lubomír Kostelka

  Lubomír Kostelka. Foto archiv České televize

  Lubomír Kostelka

  31. 3. 1927 Přerov – 28. 11. 2018 Praha

  Divadelní, filmový a televizní herec, zpěvák a malíř.

  Narodil se v Přerově. Během války se vyučil elektrikářem a na brněnské průmyslovce se seznámil s Vladimírem Menšíkem, s nímž společně nastoupili na brněnskou konzervatoř.

  Po absolvování JAMU získal v roce 1953 první angažmá v Českém Těšíně, poté přešel do Divadla bratří Mrštíků v Brně. Záhy ho však Menšík přivedl z oblastních scén k Janu Werichovi do pražského divadla ABC. Hrál také v Laterně magice či v Hudebním divadle Karlín. Rovněž na radu Menšíka již na počátku 60. let vyměnil Kostelka divadelní angažmá za televizi a film.

  Účinkoval ve stovkách filmových a televizních rolí, od úředníků přes delikventy a sluhy až po číšníky. I z malých rolí vytvořil díky svému osobitému vzhledu a herectví výrazné figurky. Už v roce 1957 se objevil ve snímku Ladislava Helgeho Škola otců, v dalších letech se uplatnil buď v komediích, jako byl předposlední film Martina Friče Přísně tajné premiéry, nebo detektivkách jako Kde alibi nestačí nebo Sázka na třináctku. Zahrál si také v populárním dobovém seriálu Robot Emil.

  Jedinou hlavní roli, postavu Lemuela Gullivera, vytvořil v Juráčkově filmu Případ pro začínajícího kata, který je pozoruhodnou a originální směsí absurdity, černého humoru, symbolů, satiry, ironie a grotesknosti. Hrál i ve slavném filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

  Hodně rolí mu nabídl režisér Václav Vorlíček, počínaje komediemi Kdo chce zabít Jessii, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Pane, vy jste vdova přes Jak utopit doktora Mráčka, Bouřlivé a Zralé víno až třeba k pohádce Pták Ohnivák. Menší role si zahrál i ve filmech Svatba jako řemen, Čtyři vraždy stačí, drahoušku a Což takhle dát si špenát nebo seriálu Létající Čestmír.

  Na počátku 90. let se objevil vedle Heleny Růžičkové ve filmu Trhala fialky dynamitem, v roce 1999 byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kuře melancholik.

  V roce 1999 byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kuře melancholik. Foto archiv České televize

  Vladimír Michálek ho obsadil do snímku Babí léto s Vlastimilem Brodským a Stellou Zázvorkovou, hrál také v televizních seriálech Arabela se vrací, Bylo nás pět, Život na zámku, Ranč U Zelené sedmy nebo Zdivočelá země.

  V poslední době se objevoval i coby děda Lubin v dětském pořadu ČT Kouzelná školka. Jeho hereckou kariéru shrnul dokument České televize z cyklu Neobyčejné životy.

  Jako děda Lubin vystupoval v pořadu pro děti Kouzelná školka. Foto archiv České televize

  Byl dvakrát ženatý. Z druhého manželství měl syna Martina, který se stal úspěšným dětským kardiochirurgem. V poslední době žil na své chalupě v Kamberku na Benešovsku. K jeho velkým koníčkům patřilo vaření. Rád vzpomínal na svého kamaráda Menšíka, s nímž sdílel smysl pro recesi i bohatýrské flámy.

  Zemřel po náhlé srdeční příhodě a na zápal plic. O úmrtí informoval jeho syn Martin.

  /Z více zdrojů pro i-DN zpracovala kaczk/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Lubomír Kostelka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,