Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Libor Olšan

  Foto archiv

  Libor Olšan

  26. 9. 1957 Brno – 25. 11. 2021

  Šermíř, herec, moderátor a lektor, externí pedagog JAMU v oboru scénický šerm, choreograf šermířských a bojových scén pro divadlo, film a televizi.

  Jeho dědečkem byl František Loubal (1893 – 1950), spisovatel, historik, publicista, politik, v letech 1936 – 1939 člen Zemského výboru Země moravsko-slezské a v letech 1945 – 1948 předseda Zemského národního výboru v Brně, ve druhé světové válce odbojář a po únoru 1948 oběť politické perzekuce (více zde).

  V televizním filmu Sněžný drak (r. Eugen Sokolovský, 2012). Foto archiv

  Než se začal profesionálně věnovat historickému šermu a bojovým uměním středověku, vystudoval Střední knihovnickou školu. Později absolvoval šermířské školy pod vedením trenéra v oboru fleret a kord Otto Taraby (u nás) a Maittre d´Arme Patrice Camboniho ve Francii. Jako šermíř se specializoval na historický šerm, který vyučoval i na JAMU (kabinet pohybu – zde), a pro zájemce vedl řadu dílen. Byl zakladatelem a vedoucím šermířské skupiny Bravo Team Libora Olšana, jež nabízela kaskadérské akce, výuku šermu, pořadatelství historických šermířských akcí a obdobné práce pro divadlo a film. Jeho oborem byla období od středověku, renesance a baroka až po piráty a napoleonské války (více zde). Byl členem 1. asociace divadelních a  filmových šermířů.

  Při výuce šermu na JAMU. Foto archiv JAMU

  Byl autorem bojových a soubojových scén v řadě muzikálů (Hamlet- J. Ledecký, Monte Cristo – Svoboda+Hess, Romeo a Julie, Musical on ice – Jindřich Šimek) a divadelních inscenací (např. Cyrano, Tři mušketýři, Hamlet, Romeo a Julie, Othello, Král Lear, Nebezpečné známosti aj. ). Byl ale také tvůrce šermířských choreografií v televizních a filmových projektech (např. Pohádka o Faustovi, Jak se švec Dratvička stal tchánem pana krále, Manéž Bolka Polívky č. 18, O poklad Anežky České, Poklad rytíře Miloty, Sněžný drak apod.). Aktivně se podílel v roli aktéra i na bojových scénách v filmech zahraničních produkcí – Joan of Arc (Luc Besson), Mlhy Avalonu (Uli Edel) aj.

  S Markem Ebenem v pořadu ČT O poklad Anežky české. Foto archiv

  V rámci pohybové výuky studentů herectví i muzikálového herectví se choreografickou tvorbou podílel na incenacích Večer Tříkrálový (Vladimír Kelbl), Hamlet, Král Lear (Oxana Smilková), Fanfán Tulipán (Sylva Talpová), Vznešené vášně, Hamlet, Večer Tříkrálový (Jana Janěková) ad. Pod režijním vedením Jany Janěkové vytvořil bojové scény také v barokní Opeře Král Artuš při příležitosti světové premiery v rámci hudebního festivalu Znojmo 2010. Jako historický šermíř či v podobných postavách vystoupil v malých rolích i v mnoha filmech a televizních inscenacích. K některým bojovým scénám připravoval i choreografie (více zde).

  Informaci o jeho úmrtí oznámila na facebookovém profilu JAMU Vendula Hlaváčková (zde).

  • Autor:
  • Publikováno: 26. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Libor Olšan

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,