Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Leopold Haverl

  Jako Jozef Katz na tiskové konferenci po ukázce z muzikálu Obchod na korze, 25. března 2014 v Bratislavě. FOTO archiv

  Jako Jozef Katz v muzikálu SND Obchod na korze, 25. března 2014. FOTO archiv SND

  Leopold Haverl

  16. 2. 1936 Bratislava (Československo) – 5. 2. 2016 Bratislava (Slovensko)

  Slovenský herec. Dlouholetý člen Slovenského národního divadla, českým divákům známý z řady televizních filmů a seriálů. Například ze seriálu Četnické humoresky, kde si zahrál v roce 1997 v epizodě Beáta.

  Vyrastal v tieni divadla. Jeho otec bol osvetľovačom v Slovenskom národnom divadle a práve z osvetľovacieho mostíka sledoval Leopold prvé predstavenia. Najskôr ho lákala hudba a predstavoval si, že bude skladať piesne. Nakoniec vyhralo divadlo. Hudbe však ostal verný a hrá na gitaru a klavír. Tvrdí, že receptom na dlhovekosť je vnútorný pokoj. Relaxuje v záhradke a na prechádzkach so psom.

  Dramatickú báseň slávneho nemeckého básnika Friedricha Schillera "Don Carlos" uviedli v sobotu 26. apríla 1969 v Činohre P.0.Hviezdoslava v Bratislave. Hru v dvoch dejstvách preložil Ignác Šafár. V réžii národného umelca Jozefa Budského účinkovali v hlavných úlohách zaslúžilý umelec Ctibor Filčík, Eva Poláková, Leopold Haverl a ďalší. Na archívnej snímke Leopold Haverl v úlohe Dona Carlosa. FOTO archiv SND

  V titulní postavě hry Friedricha Schillera Don Carlos v režii Jozefa Budského (prem. 26. 4. 1969, Činohra P. O. Hviezdoslava, SND Bratislava). FOTO archiv SND

  Štúdium herectva absolvoval v roku 1954 na ODK pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Pôsobil v rôznych divadlách. V rokoch 1954-1960 v Dedinskom divadle, 1960-1965 v Krajovom divadle v Trnave, následne do roku 1968 v Divadle poézie v Bratislave a od 5.8.1965 je členom činohry Slovenského národného divadla.

  Účinkoval v mnohých divadelných predstaveniach, bol básnikom Villonom, kniežaťom Andrejom v Piscatorovej dramatizácii Vojny a mieru, rytierom Falstaffom z Henricha IV., Raskoľnikovom ale aj nezabudnuteľným rozprávačom v muzikáli Na skle maľované.

  13. novembra 2003 sa v Divadle Andreja Bagara v Nitre uskutočnila kostýmová skúška muzikálu Adam Šangala , ktorý režíruje Jozef Bednárik. V hlavných úlohách sa predstavia známi slovenskí herci Leopold Haverl / na sn. /, Eva Pavlíková, Božidara Turzonovová, Eva Večerová, Jozef Dóczy, Ján Greššo, Adela Gáborová a ďalší. V úlohe Adama Šangalu budú alternovať Ivan Martinka a Milan Ondrík. FOTO archiv SND

  13. listopadu 2003 v Divadle Andreja Bagara v Nitře v muzikálu Adam Šangala režiséra Jozefa Bednárika. FOTO archiv

  Nakrútil množstvo televíznych filmov, hier a seriálov. Mal mimoriadne široký herecký register, ktorý zahŕňal rozprávky Svetská krása, Polepetko, Dúhová panna, komédie Žesnký zákon, Veselé panie z Windsoru, drámy Hájnikova žena a Višňový sad, televízne seriály Život bez konca, Alžbetin dvor či Povstalecká história. Naposledy sme ho mohli vidieť v epizódnej úlohe v Kriminálke Staré Mesto.

  Hlasom Leopolda Haverla sa k nám prihováraly rôzne postavy strieborného plátna. K najznámejším patrí profesor Dumbledore zo série o Harrym Potterovi a čarodejník Gandalf z Pána prsteňov.

  Želmíra „Želik“ Ťapayová /Převzato z CSFD/

  Se Soňou Valentovovou (3. 12. 2004). FOTO archiv SND

  Se Soňou Valentovovou v roce 2004. FOTO archiv SND

  Čeští diváci si ho můžou pamatovat z oblíbených pondělních televizních inscenací. Klíčovou historickou postavou jeho herecké kariéry se stal komunistický básník Ladislav Novomeský, kterého představoval ve dvoudílné Poémě o svědomí i v televizní minisérii Roky přelomu. Mezi jeho nejslavnější role patří úloha malíře Rembrandta ve Vávrově Putování Jana Ámose a Babuška v Nočních jezdcích. V roce 1980 získal titul zasloužilý umělec. Objevil se také v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989) či Četnické humoresky (1997). V roce 2006 ztvárnil hlavní mužskou roli v muzikálu Hello, Dolly! na bratislavské Nové scéně po boku Heleny Vondráčkové.

  Měl problémy s ledvinami a loni strávil hodně času v dialyzačním středisku v Piešťanech. Navzdory zdravotním komplikacím a vysokému věku byl stále aktivní. Hrál v divadle a účinkoval také v televizních seriálech.

  Hercovo úmrtí oznámila v pátek večer mluvčí Slovenského národního divadla Izabela Pažítková.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. února 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Leopold Haverl

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,