Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

    Zemřel Lawrence Ferlinghetti

    Před svým knihkupectvím City Lights v San Francisku v roce 2000. Foto Stacy Lewis

    Lawrence Ferlinghetti

    24. 3. 1919 Yonkers, New York, USA – 22. 2. 2021 San Francisco, Kalifornie, USA

    Americký básník, nakladatel, malíř a politický aktivista, jeden z nejvýznamnějších představitelů tzv. beat generation. V dubnu 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze.

    Narodil se v USA italským rodičům (vlastním jménem Ferling), ale mládí prožil ve Francii, kde pobýval i začátkem druhé světové války; poté sloužil u amerického námořnictva. Válka ovlivnila jeho pozdější politickou aktivitu: svůj životní, z velké části pacifistický postoj získal, když byl vyslán do Nagasaki šest týdnů poté, co bylo město zničeno atomovou bombou.

    Na Jihokarolinské univerzitě vystudoval žurnalistiku a následně poezii na Sorbonně (1951). Poté se vrátil do USA, kde vyučoval francouzštinu.

    Roku 1953 založil v San Francisku spolu s Petrem D. Martinem nakladatelství City Lights Books, v němž vyšla velká část knih od autorů beat generation. Zde vydal v roce 1956 sbírku Allana Ginsberga Kvílení a jiné básně. Následovalo zatčení, obvinění z obscénnosti a proces. Ferlinghetti byl nakonec osvobozen. Nakladatelství bylo pojmenováno podle filmu Ch. Chaplina Světla velkoměsta. Ferlinghetti vnímal Chaplina jako prototyp anarchisty; anarchisty podle něho byli i básníci beat generation. Anarchii nechápal jako politické hnutí nebo filozofický směr, ale jako způsob boje za individuální svobodu. Toto pojetí jej dovedlo k poměrně osobitým až kontroverzním názorům.

    Převzato z knihy Centrum českých loutkářů/Národní divadlo marionet, 2011. Překlad Jiří Josek. Repro archiv Jana Dvořáka

    Proslavila ho hned jeho první sbírka Lunapark v hlavě (1958). Kromě dalších sbírek básní psal i romány a divadelní hry, věnoval se kritice umění. Mluvil plynně italsky a francouzsky a překládal do angličtiny poezii. Zajímal se o buddhismus a věnoval se i politicky zaměřeným prozaickým textům. Proslulý je jeho citát Jen mrtví se neangažují.

     

    V roce 1998 v Praze. Foto archiv

    V osmdesátých letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v bývalém Československu. V dubnu 1998 byl hostem festivalu spisovatelů v Praze. Publiku tehdy věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě či Karlově mostě. V části o hudbě Dona Giovanniho a Žluté ponorce reaguje na divadlo Říše loutek a tehdejší produkce Mozart Open, které se tam hrály.

    Zemřel doma. O jeho pondělním skonu včera informoval list The Washington Post s odvoláním na jeho syna Lorenza. Ten za příčinu označil onemocnění plic. Média nespojují úmrtí s pandemií covidu-19.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 24. února 2021

    Komentáře k článku: Zemřel Lawrence Ferlinghetti

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,