Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Ladislav Vymětal

  FOTO archiv DÚ/IU Praha

  60. léta. FOTO archiv DÚ/IU Praha

  Ladislav Vymětal

  19. 8. 1933 Líšná, okr. Přerov – 22. 5. 2013 Praha

  Dlouholetý člen uměleckého souboru MDP, režisér a pedagog. Pražskou DAMU absolvoval v roce 1958, a to již dva roky působil jako asistent režie v Národním divadle v Praze. Poté odešel do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, kde setrval dvě sezóny. V sezóně 1960/61 byl režisérem ve Východočeském divadle v Pardubicích a pak se již vrátil natrvalo do Prahy. Kromě let 1983-1986, kdy režíroval v Národním divadle, působil mezi lety 1962 a 1993 v Městských divadlech pražských.
  Během své kariéry nastudoval přes 100 inscenací, ke stěžejním patří Tovstogonova dramatizace Doastojevského Idiota, Sartrovi Vězňové z Altony, Simonovy Drobečky z perníku, Williamsova Kočka na rozpálené plechové střeše či Hubačova Stará dobrá kapela.
  V roce 1984 obdržel Cenu Svazu českých dramatických umělců v oblasti divadla, v roce 1988 titul zasloužilý umělec a v roce 2012 cenu Senior Prix.

  luc

  ///

  FOTO PAVEL ŠTOLL

  FOTO PAVEL ŠTOLL

  Patřil k nejvýraznějším tvůrčím osobnostem MDP nejen ve slavné éře tzv. Ornestina, ale i později. Nejprve studoval na VŠMU v Bratislavě, v roce 1958 absolvoval v oboru režie na pražské DAMU; v posledních letech studia už asistoval v Národním divadle. Inspirativní zkušeností pro něho byl stipendijní pobyt v Paříži u režiséra Jeana Vilara.

  Začínal v roce 1958 v Divadle V. Nezvala v Karlových Varech, pak působil ve Východočeském divadle v Pardubicích. Zde, po zhlédnutí jeho představení Dostojevského Idiota mu Ota Ornest nabídl v MDP pohostinsky režii Hugova Ruy Blase, a poté zcela rozdílný žánr – Wilderovu frašku Paní Dolly, dohazovačka. To bylo v roce 1962 a tehdy začala nejvýznamnější éra jeho profesního života, během níž měl možnost spolupracovat s desítkami výborných herců. Výrazně na sebe upozornil už jednou ze svých prvních režií, Dürrenmattovou hrou Fyzikové, jejichž sugestivní účinek ocenil při své návštěvě i sám autor. Zalistujeme-li seznamem jeho inscenací, je zřejmé, že se setkával s mnoha náročnými úkoly, které si přímo vynucovaly širokou paletu výrazovýchprostředků a zároveň nabízely i nové, nezvyklé a neotřelé pohledy. Pro svoji schopnost detailní práce s herci a pro přesné vystižení atmosféry se osvědčil především jako vynikající režisér psychologických a umělecky náročnějších her. V jeho režiích dosahovali svých velkých výkonů herecké osobnosti MDP, jakými byli např. J. Adamová, E. Cupák, I. Kačírková, V. Voska, D. Syslová, F. Němec, V. Preiss, V. Postránecký či B. Rösner.

  Z jeho inscenací jistě stojí za připomínku Hofmannova hra Ve vší počestnosti, Hellmanové Lištičky, Genetovy Služky, Klímova Porota, Sartrovy Mouchy, Casonův Dům se sedmi balkóny, Radzinského Hovory se Sókratem, Gorinova komedie Zapomeňte na Hérostrata, dramatizace Páralových románů Mladý muž a bílá velryba i Generální zázrak, Pan Hamilkar Y. Jamiaquea, Hellerova Hlava XXII., Simonova tragikomedie Drobečky z perníku atd.

  V letech 1983–1986 působil v činohře Národního divadla (např. Kočka na rozpálené plechové střeše T. Williamse), aby se opět vrátil do MDP nastudováním proslulé hry Přelet nad kukaččím hnízdem, po níž následoval např. Skleněný zvěřinec, Soudný den (Ö. von Horváth), A nezbývá než se smát (Šolom Alejchem-G.Gorin). Po roce 1990 (kdy se MDP dělila) nastudoval v Divadle Ká hru Milana Kundery Jakub a jeho pán, v ABC pak např. Harolda a Maude, Jezinky a bezinky, Sestup Orfeův.

  Posléze častěji hostoval mj. v Městském divadle v Mladé Boleslavi (Pohled z mostu, Harold a Maude, Pan Hamilkar). Jeho poslední režií byla v Divadle U Valšů Thomasova Past.

  Své zkušenosti z divadelní praxe zúročil také jako výrazný a oblíbený pedagog na divadelní fakultě AMU, který zásadně ovlivnil několik generací divadelníků.

  Za celoživotní práci pro divadlo byl v roce 2012 oceněn Senior Prix.

  Odešel jeden z předních představitelů divadelní režie své generace a dobrý člověk

  Městská divadla pražská

  ///

  Poslední rozloučení se bude konat v úterý 28. května ve 14:30 hod. v Ústřední obřadní síni na Olšanech (hlavní vchod).

  • Autor:
  • Publikováno: 22. května 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Ladislav Vymětal

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,