Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Ladislav Synek

  FOTO ZDENĚK VAIZ

  FOTO ZDENĚK VAIZ

  Ladislav Synek

  9. 1. 1934 Plzeň – 16. 12. 2013 Plzeň

  Nestor plzeňských ochotníků, vedoucí divadelního spolku Žumbera. Během let v amatérském divadle byl režisérem, dramaturgem, scénografem, autorem pohádek a scénářů komedií dell´arte a navzdory vadě řeči výborným hercem, který obdržel mnoho cen za herecké výkony.

  V jedenácti letech vstoupil do skautského oddílu a poprvé veřejně vystupoval v hraných anekdotách. V roce 1948 začal zpívat v pěveckém sboru ČSM Plzeň 2. Vystudoval osmileté Reálné gymnázium v Plzni, 1953 maturoval. V roce 1954 vstoupil společně se svou ženou Zdeňkou do svazácké skupiny Dopravních podniků města Plzně, kde inscenovali satirické scénky z pásma V. Bařinky. V padesátých letech účinkoval v satirických skečích a scénkách z rodinného prostředí v Divadelním souboru ZK ROH Dopravní podniky města Plzně, který se pak spojil s DS ZK ROH stavbařů a hrál dále pod názvem Malá scéna. Velmi brzy začal také psát divadelní pohádky, režírovat a později se pustil i do scénografie. V šedesátých letech se stal vedoucím souboru, současně byl členem výboru závodního klubu za ZUČ a členem poradního sboru pro divadlo při MKS Plzeň. V roce 1970  se soubor rozpadl, opakovanými konkurzy byl však znovuobnoven, rozšířen a změnil název na Čas, činoherní DS ZK železničářů. V roce 1996 změnil název na SDO Žumbera, od roku 2002 byla jeho součástí tvůrčí skupina Skoronarváno.

  V titulní roli vlastní inscenace hry Mistr Petr Pleticha (2001). FOTO archiv

  V titulní roli vlastní inscenace hry Mistr Petr Pleticha (2001). FOTO archiv

  Pravidelně se zúčastňoval oblastní soutěže monologů a dialogů Pohárek SČDO, byl členem rady Plzeňské neprofesionální scény a členem západočeského oblastního předsednictva SČDO. V roce 2003 vyhrál národní přehlídku ve Velké Bystřici. Do konce života byl neúnavným propagátorem plzeňského, resp. českého amatérského divadelnictví. V roce 2009 obdržel Zlatý odznak J. K. Tyla za dlouholetou a obětavou práci věnovanou rozvoji ochotnického divadla.

  Vystupoval ale i s profesionálními herci. Hrál ve filmu režiséra Jana Krause Městečko. Po boku Ivany Chýlkové či Kláry Issové vystupoval v pražském Divadle Kalich v komedii Nahniličko. A komedií se s divadlem i s tímto světem rozloučil. Letos se spolkem Žumbera jako režisér nastudoval komedii Zdeňka Podskalského Žena v trysku století, jež měla první premiéru v plzeňském Divadle Dialog na konci listopadu a druhou tento měsíc.

  Zemřel po dlouhé těžké nemoci.

  Divadelníci se s Ladislavem Synkem rozloučí v pátek 27. prosince v plzeňském baru U Krbu, kde pozvednou sklenice na jeho památku.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. prosince 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Ladislav Synek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,