Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Karel Kraus

  FOTO JARKA ŠNAJBERKOVÁ

  Ve svém bytě v roce 2006. FOTO JARKA ŠNAJBERKOVÁ

  Karel Kraus

  28. 1. 1920 Plzeň – 15. 3. 2014 Praha

  Významný český dramaturg, teatrolog a překladatel. Významně se podílel na formování českého poválečného divadla. Spolupracoval s režisérem Otomarem Krejčou v činohře Národního divadla a v Divadle za branou. Kromě Krejči spolupracoval také s režisérem Jiřím Frejkou.

  Studoval gymnázium v Plzni a poté estetiku a literární historii na Filosofické fakultě UK. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 pracoval v knihkupectví, jako nakladatelský redaktor a také jako divadelní referent, v letech 1944-45 působil v Beskydském divadle jako dramaturg a režisér. Po válce – hned v roce 1945 – byl pozván Jiřím Frejkou jako lektor, později dramaturg Vinohradského divadla, odkud byl v roce 1950 spolu s ním z politických důvodů vyhozen. V dalších pěti letech pracoval u Čs.filmu Praha jako tajemník scénického odboru. V sezóně 1955/1956 byl dramaturgem Divadla satiry.

  Snímek z doby působení v národním divadle. FOTO archiv ND

  Snímek z doby působení v Národním divadle. FOTO archiv ND

  V roce 1956 se stal dramaturgem činohry Národního divadla, odkud byl opět z politických důvodů vyhozen o pět let později. Na protest proti jeho odvolání odešel z ND i tehdejší šéf činohry Otomar Krejča. V letech 1961-65 vedl činoherní oddělení Divadelního ústavu v Praze a zároveň pracoval externě jako dramaturg v Moravské divadle v Olomouci (1962-1964). V roce 1965 stál spolu s O. Krejčou, M. Tomášovou, J. Třískou a J. Topolem u založení Divadla za branou. Roku 1972 byla tato scéna zrušena a Krausovi bylo zakázáno působení v kultuře. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77 a od roku 1986 redaktorem samizdatové revue O divadle. V letech 1990 až 1995 se vrátil do obnoveného Divadla za branou II.

  18. října 2011 v Buquoyském paláci v Praze během předávání francouzského státního vyznamenání Řád za zásluhy. Obdržel hodnost vysokého důstojníka, což je čtvrtý stupeň z pěti možných hodností tohoto řádu. Takové poctě se v České republice dostalo pouze dalšim dvěma osobnostem ze čtyřicítky českých nositelů tohoto vyznamenání. Řád předal Karlu Krausovi francouzský velvyslanec v České republice, pan Pierre Lévy. FOTO archiv Francouzská ambasáda v Praze

  18. října 2011 v Buquoyském paláci v Praze během předávání francouzského státního vyznamenání Řád za zásluhy. Obdržel hodnost vysokého důstojníka, což je čtvrtý stupeň z pěti možných hodností tohoto řádu. Řád předal Karlu Krausovi tehdejší francouzský velvyslanec v České republice, pan Pierre Lévy. FOTO archiv Francouzská ambasáda v Praze

  Překládal zejména texty divadelních her z francouzštiny (Molière, Marivaux, Beaumarchais, Musset, Rolland, Claudel, Girardoux, Beckett), němčiny (Goethe, Grillparzer, Nestroy, Hebbel, Schnitzler, Frisch) a ruštiny (Čechov). Čechovovy hry překládal do francouzštiny.

  V roce 2001 vydal knihu Divadlo ve službách dramatu. Vyšla jako první svazek edice České divadlo – eseje, kritiky, analýzy. Dostal za ni cenu F. X. Šaldy. V roce 2010 obdržel cenu Ministerstva kultury za přínos českému divadlu. Byl také nositelem francouzského řádu Za zásluhy, který se uděluje cizincům za zásluhy o francouzskou kulturu. Ocenění získal v roce 2011 za překlady francouzských her.

  Zemřel po krátké nemoci. Poslední rozloučení se bude konat v úterý 25. března v 10:30 v kostele sv. Havla v Praze 1. Do rodinného hrobu na Vinohradském hřbitově bude uložen tentýž den ve 13:00 hodin.

  Parte najdete zde: Karel Kraus

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Karel Kraus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,