Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Karel Hlušička

  V roce 2010. FOTO Profimedia

  V roce 2010. FOTO Profimedia

  Karel Hlušička

  25. 8. 1924 Praha – 10. 11. 2016 Praha

  Divadelní, filmový a televizní herec, dabér a – především rozhlasový – režisér.

  Pocházel z rodiny pánského krejčího. Za okupace byl v Praze přijat na konzervatoř, ale ke studiu nenastoupil, protože byl totálně nasazen v továrně na letecké přístroje. V květnu 1945 se aktivně zúčastnil Pražského povstání. Životní zkušenost jej záhy po okupaci přivedla do řad Komunistické strany. Po válce se vrátil na konzervatoř, ale po roce přestoupil na Státní konzervatoř v Brně, kterou absolvoval v roce 1949.

  V roli titulní roli hry friedricha Schillera Fiesco (r. Alois Hajda, prem. 9. 5. 1958, KD České budějovice). FOTO archiv JD ČB

  V titulní roli hry Friedricha Schillera Fiesco (r. Alois Hajda, prem. 9. 5. 1958, KD České budějovice). FOTO archiv JD ČB

  V letech 1949-1959 hrál v Krajském oblastním divadle v Českých Budějovicích, kde se prosadil také jako režisér. V roce 1959 natrvalo zakotvil v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). Z jeho významných divadelních rolí připomeňme hry Hamlet, Dvanáct rozhněvaných mužů, Sluha dvou pánů nebo Dalskabáty.

  Nejčastěji ztvárňoval role drsných chlapů, případně zločinců. Nejen na divadle, ale především před filmovou nebo televizní kamerou. Jeho první filmovou rolí byla postava Antonína ve filmu Kde řeky mají slunce (1961), poté hrál menší role v dalších filmech. Svou nejvýznamnější roli vytvořil v Kachyňově snímku Už zase skáču přes kaluže (1970). V roce 1970 byl pro své politické postoje vyškrtnut z Komunistické strany, což se pak v první polovině sedmdesátých let odrazilo na jeho omezených filmových a televizních nabídkách.

  S Jiřím Jelínkem v Zatykači na královnu (1973). FOTO archiv

  S Jiřím Jelínkem v Zatykači na královnu (1973). FOTO archiv

  Normalizační kinematografie mu nicméně později poskytla řadu příležitostí, byť daní za možnost opět natáčet byly schematické role převážně kladných hrdinů stojících politicky na „správné“ straně (Zatykač na královnu, 1973; Zbraně pro prahu, 1974). Z této typologie vybočují filmy Počkám, až zabiješ (1972), Výstřely v Mariánských Lázních (1973) nebo Drsná planina (1979), kde hrál záporné postavy. Objevoval se také v televizních inscenacích a seriálech. Po roce 1989 se několikrát uplatnil ve filmech zahraničních produkcí.

  Zbraně pro Prahu, 1974. FOTO archiv

  Zbraně pro Prahu (1974). FOTO archiv

  Od mládí také spolupracoval s rozhlasem. Začal již za brněnských studií v roce 1946, poté v Českých Budějovicích, od konce padesátých let v Praze. Recitoval verše, realizoval četby na pokračování a prosadil se i jako režisér rozhlasových her. Dlouhodobě se uplatňoval také v dabingu. Již v šedesátých letech jeho hlas zněl například ve Třech mušketýrech nebo ve Vinnetouovi. Za celoživotní mistrovství v tomto oboru získal v roce 2004 Cenu Františka Filipovského.

  V roce 2008 se svou ženou, choreografkou Libuší Královou. FOTO MARTIN PEKÁREK

  V roce 2008 se svou ženou, choreografkou Libuší Královou. FOTO MARTIN PEKÁREK

  I po odchodu do důchodu pohostinsky účinkoval na různých pražských scénách, především ve svém domovkém Divadle pod Palmovkou. Poslední představení tam odehrál před měsícem v inscenaci Králova řeč. Hlušičkova partnerka, choreografka Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Libuše Králová.

  V šedesátých letech byl ženatý s Marií Krejčovou, s níž má dvě děti. V současné době žil s bývalou primabalerinou a současnou choreografkou Ludmilou Královou, která jeho úmrtí dnes médiím oznámila.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 11. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Karel Hlušička

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,