Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Karel Fiala

  V roce 2015, kdy mu bylo 90 let. Foto archiv

  Karel Fiala

  3. 8. 1925 Ostrava-Hrušov – 3. 10. 2020 Praha

  Herec a operní, operetní a muzikálový zpěvák, tenorista.

  Do pěti let jsem vyrůstal v Hrušově, pak se rodina přestěhovala do Chuchelné na Opavsku, kde jeho otec získal místo kominického mistra. Před Hitlerem se ale byli nuceni přesunout do Hlučína, kam chodil do primy gymnázia. Po roce se opět stěhovali, tentokrát přímo do Ostravy. Jelikož za okupace nemohl dokončit gymnázium, začal se věnovat otcovu řemeslu a vyučil se kominíkem.

  Jeho zájem o zpěv jej ale v roce 1947 přivedl na Státní konzervatoř do Prahy (k přijímacím zkouškám jej připravil profesor Ševčík z ostravské hudební školy), kterou absolvoval v roce 1952. Čtyři sezony (1949 – 1954) působil jako operní elév v Národním divadle. Současně v letech 1952 – 1955 studoval zpěv na pražské AMU. Od roku 1954 byl – s několika přestávkami – téměř čtyři desetiletí (do roku 1992) sólistou Hudebního divadla v Karlíně, kam jej přivedl tehdejší umělecký šéf této scény Oldřich Nový. Jako tenor hrál skoro samé „klaďasy“ a milovníky, nejraději měl Tonyho z West Side Story. Z jeho působení připomeňme dále účinkování v operetách Rose Marie, Veselá vdova, Na tý louce zelený nebo Hello, Dolly. Předvedl se ale i v záporných rolích, třeba v muzikálech Kabaret nebo Mazlíčkové, kde hrál bezohledného manažera. Po roce 2000 si ještě zahrál ve velkolepém muzikálu Hrabě Monte Christo a rozloučil se v roce 2010 – opět v Karlíně – v novém nastudování Limonádového Joea jako starý otec Kolalok.

  V titulní roli Limonádového Joea (r. Oldřich Lipský, 1964). Foto archiv

  S Olgou Schoberovou (Winnifred Goodmanová). Foto archiv

  Od poloviny padesátých let se začínal uplatňovat také ve filmu, byť v malých rolích. Hlavní roli Dalibora dostal ve filmovém přepisu opery Dalibor (1956). Známé je také jeho účinkování v dodnes uváděné filmové pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959). V obecnou známost ale vešel jediným filmem – titulní rolí ve slavné Brdečkově westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (r. Oldřich Lipský, 1964), kde překvapivě přistoupil na to, že bude pouze hrát, zatímco zpěv přenechal tehdy začínajícímu Karlu Gottovi. Divadelní zpracování Limonádového Joea se poté dočkalo více čtyř desítek nastudování. Ve dvou se objevil i Karel Fiala: v roce 2001 v ABC ztvárnil otce Kolaloku a o pár let později se v této roli objevil i v již zmíněné karlínské verzi. Jeho slibný start k hvězdné kariéře však zůstal ve světě filmu bez odezvy a Karel Fiala se na plátně či v televizi objevoval jen výjimečně, navíc jen v malých úlohách. Do jisté míry to zřejmě bylo dáno i tím, že i když byl od roku 1947 členem komunistické strany, po roce 1968 z ní na protest proti okupaci vystoupil, čímž si v sedmdesátých a osmdesátých letech uzavřel přístup k mnohým uměleckým příležitostem.

  V Národním divadle v roce 2013 s Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opereta a muzikál. Foto Milan Malíček / Právo

  V roce 1988 byl nicméně jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2013 pak obdržel Cenu Thálie za celoživotní přínos v oboru opereta a muzikál. Na festivalu Febiofest 2015 převzal medaili, kterou si krátce předtím v České mincovně v Jablonci nad Nisou vlastnoručně vyrazil. Stal se tak prvním na sérii věnované hvězdám stříbrného plátna.

  Byl třikrát ženatý (třetí ženou byla zpěvačka Hudebního divadla Karlín Věra Vlková) a měl čtyři syny. Jeho vnučkou je herečka Národního divadla Anna Fialová.

  O jeho úmrtí jako první informoval Český rozhlas, který zprávu získal od Blahoslava Mikoláška z léčebny dlouhodobě nemocných v pražských Vršovicích, kde Fiala trávil poslední roky života. Informaci potvrdila žena Karla Fialy Věra Vlková.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. října 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Karel Fiala

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,