Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Karel Brožek

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Karel Brožek

  28. 4. 1935 Olomouc – 21. 10. 2014 Kladno

  Významný český režisér a občasný herec působící především v loutkovém divadle.

  V roce 1959 ukončil studium na DAMU v oboru režie loutkového divadla loutkoherectví. Byl jedním ze zakládajících členů divadla Semafor v Praze, kde ho diváci mohli vidět například ve slavných inscenacích Člověk z půdy nebo Ukradený měsíc. Poté působil jako vedoucí skupiny Černého divadla a režisér Laterny Magiky v Praze. Na jevišti Divadla Alfa v Plzni vytvořil v sedmdesátých letech řadu úspěšných inscenací, což mu brzy otevřelo cestu do světa. Pracoval například v kanadském Montrealu, v japonské Osace, chorvatském Záhřebu, německém Berlíně či Brémách, belgickém Mechelenu, v Teater Sörmland ve švédském Nyköpingu nebo polské Poznani. V tehdejším Československu spolupracoval snad se všemi významnými loutkovými divadly v Praze, Brně, Kladně, Plzni, Košicích a Nitře (Slovensko). V letech 1975-1979 byl režisérem Ústředního loutkového divadla v Praze (dnes Divadlo Minor). Od roku 1977 měl angažmá v Divadle Jaroslava Průchy na Kladně, kde působil přes třicet let a stal se doslova kladenskou kulturní legendou. V činohře pod jeho režisérským vedením vzniklo 41 inscenací. Roku 1990 se stal ředitelem Středočeského loutkového divadla v Kladně (dnes divadlo Lampion), kde vytvořil celkem 32 inscenací. V letech 1997-2005 působil jako hostující režisér v Teater Sörmland v Nyköpingu (Švédsko). Od r. 2006 až do své smrti byl uměleckým šéfem Divadla herce a loutky Ateneum v Katovicích (Polsko).

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Od roku 1991 se v Národním divadle marionet v Praze hraje jeho loutková verze Mozartovy opery Don Giovanni, která do dnešního dne přesáhla pět tisíc repríz a kterou zhlédlo přes milion diváků. S přestávkami vyučoval na DAMU loutkoherectví a režii. Do konce žiovta hostoval v různých – našich i zahraničních – divadlech. Spolu s královéhradeckým chlapeckým pěveckým sborem Boni Pueri nastudoval v roce 2008 pro jeho kanadské turné terezínskou dětskou operu Brundibár.

  FOTO archiv ČT

  FOTO archiv ČT

  Několikrát se během kariéry prezentoval i filmovými rolemi. Hrál například ve Vláčilově Hadím jedu, filmech Víta Olmera Antonyho šance nebo Co je vám, doktore?, ve Vávrově snímku Co chytneš v žitě. Zřejmě poslední rolí byl šéf v Švankmajerově snímku Přežít svůj život.

  Jeho úplně poslední režijní prací byla inscenace Kytice na hlavní scéně Klicperova divadla Hradec Králové, jež měla premiéru před deseti dny (11. října).

  Zemřel ve spánku doma včera v noci.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Karel Brožek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,