Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Kamil Prachař

  Foto archiv ZDCH

  Kamil Prachař

  23. 3. 1931 Zlín – 24. 6. 2020 Cheb

  Herec, dlouholetý člen Západočeského divadla v Chebu.

  Narodil se jako nejmladší ze tří synů úředníka okresní nemocenské pojišťovny Františka Prachaře a jeho ženy Ludmily. Rodiče ve Zlíně, kde tehdy bydleli, hráli ochotnické divadlo.

  V roce 1955 absolvoval činoherní herectví na brněnské JAMU. Nejprve působil v Novém Jičíně, později v Klatovech. V roce 1961 se stal na popud režiséra a prvního ředitele Západočeského divadla Karla Nováka jedním ze zakládajících členů profesionálního souboru v Chebu. Na chebském jevišti strávil nepřetržitě následujících padesát šest sezon, během nichž vytvořil více než 250 rolí.

  Foto archiv ZDCH (zde)

  Byl mistrem charakterních postav, pracoval pod vedením mnoha režisérů zvučných jmen (Jan Grossman, Luboš Pistorius, Jiří Budinský, Miroslav Krobot) a na jevišti se setkal například s Vlastou Chramostovou, Gustavem Opočenským, Stanislavem Třískou nebo Františkem Husákem.

  Z jeho rolí v posledních letech jeho aktivní dráhy připomeňme Antonia z Večera tříkrálového (2008), Dědečka ze Saturnina (2010), Feraponta ve Třech sestrách (2011) nebo Kapucína v Cyranovi z Bergeracu (2014). Jeho poslední rolí byl v roce 2015 Flašinetář v pohádce Strach má velké oči.

  Foto archiv ZDCH

  Před třemi lety se s chebským jevištěm rozloučil na Divadelním banketu, při kterém se stal jediným držitelem ceny Zlatý Albrecht za celoživotní dílo. Byl skutečnou chebského divadla, na kterou budou s láskou a vděčností  vzpomínat diváci i bývalí kolegové.

  Byl ženatý a měl dvě dcery, Veroniku a Barboru. Starší bratr Drahomír (1922–2008) pracoval v podniku zahraničního obchodu, mladší Ilja (1924–2005) byl známý filmový a divadelní herec.

  Zemřel dnes ráno. O jeho úmrtí Divadelní noviny informovala Martina Pokorná, dramaturgyně ZDCH.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 24. června 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Kamil Prachař

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,