Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Juraj Slezáček

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Doc. Juraj Slezáček

  14. 1. 1943 Zvolen, Slovensko – 5. 8. 2016 Piešťany, Slovensko

  Slovenský herec a divadelní pedagog.

  V roce 1964 absolvoval studium herectví na VŠMU a ihned se stak členem Činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě. Ztvárnil desítky postav nejen jako divadelní herec na jevišti činohry SND, ale i v televizi a filmu. Od roku 1979 zastával funkci uměleckého šéfa činohry SND.

  S Jozefem Krónerem (Orgon) v roli Valéra v inscenaci SND Tartuffe (1979). FOTO archiv SND

  S Jozefem Krónerem (Orgon) v roli Valéra v inscenaci SND Tartuffe (1979). FOTO archiv SND

  V roce 1990 se jako dlouholetý člen Komunistické strany Slovenska vzdal funkce uměleckého šéfa a při stále aktivní herecké profesi se věnoval zejména pedagogické činnosti na VŠMU (docent 1988). K šéfovskému postu ve Slovenském národním divadle (jen pod jiným titulem – ředitel činohry SND) se vrátil v roce 1997. V letech 1996–2002 byl děkanem Činoherní a loutkoherecké fakulty VŠMU v Bratislavě. V říjnu 2005 požádal o uvolnění z funkce ředitele činohry SND a odešel do důchodu.

  S Emílií Vášáryovou ve své poslední roli v SND, v inscenaci Tančírna režiséra Martina Porubjaka. FOTO archiv SND

  S Emílií Vášáryovou ve své poslední roli v SND, v inscenaci Tančírna režiséra Martina Porubjaka. FOTO archiv SND

  Z jeho rolí v SND jmenujme legendárního velitele vojáků v muzikálu Na skle maľované, dále hlavní postavy v inscenacích Kým kohút nezaspieva, Timon Athénsky, Leto v Nohante, Pozor na anjelov, Veselé panie z Windsoru, Škola žien, Čas hádzať kamene, Poslední leto Sarah Bernhardtovej, Chrobák v hlave (ještě v r. 2014 zaznamenala STV) či Čertice. Za jeho přelomovou roli v repertoáru SND se považuje Bezuchov v inscenaci Vojna a mier. Sám měl rád inscenaci Čas tvojho žitia a již zmíněného velitele vojáků v muzikálu Na skle maľované. Hral též v adaptaci Steinbeckových O myšiach a ľuďoch (i se svým psem Clorkem), v Porubjakově Tančiarni (jeho poslední inscenace v SND), Lehárově operetě Veselá vdova nebo v činohrách Cyrano z Bergeracu, Dom v stráni, Mrzák z Inishmaanu, S mamou či Stratégie a rozmary. V roce 2008 účinkoval v inscenaci SND poslední hry Václava Havla Odcházení. Z filmových rolí jmenujme filmy Život na úteku, Poéma o svedomí, Fénix, Perinbaba. Uplatnil se i v dabingu. V poslední době vešel na Slovensku ve známost díly seriálu televize Joj Panelák, kde hrál po boku Božidary Turzonovové (jeho postava se jmenovala Emil Blichár).

  S Božidarou Turzonovovou v seriálu televize Joj Panelák. FOTO archiv TV Joj

  S Božidarou Turzonovovou v seriálu televize Joj Panelák. FOTO archiv TV Joj

  V roce 1985 mu byl udělen titul zasloužilý umělec. V lednu 2003 získal Cenu ministra kultury SR za rok 2002. Prezident SR mu udělil 1. června 2004 ocenení Kríž prezidenta SR II. stupňa za významné zásluhy o rozvoj slovenského divadelnictví a filmového umění. V roce 2008 se stal čestným občanem Piešťan.

  Pravděpodobně jeho poslední fotografie - Piešťany, 28. 7. 2016. FOTO Nový prostor

  Pravděpodobně jeho poslední fotografie – Piešťany, 28. 7. 2016. FOTO Nový prostor

  V roce 2014 mu diagnostikovali rakovinu ústní dutiny. Léčil se v bratislavském Onkologickém ústavu sv. Alžbety, kde podstoupil radioterapii a chemoterapii. Svůj boj však v pátek prohrál ve svých oblíbených lázních Piešťany, kam v létě přišel relaxovať a nabrat potřebné síly. Informaci o jeho smrti přinesla jako první pieštanská televize (zde).

  • Autor:
  • Publikováno: 8. srpna 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Juraj Slezáček

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,