Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Josef „Žluťák“ Hrubý

  FOTO Facebook

  FOTO Facebook

  Josef „Žluťák“ Hrubý

  2. 12. 1943 Praha – 28. 4. 2015 Praha

  Svérázný herec a spisovatel. Živil se v různých zaměstnáních (mj. odečítatel vodoměrů, liftboy a promítač) a od šedesátých let se pohyboval v kruzích umělecké bohémy, kde se přátelil s generačně a názorově spřízněných divadelníky a filmaři. Atmosféru filmového natáčení poznal v epizodce vojáka v Jirešově zfilmování Kunderova Žertu (1968). Další „hereckou“ zkušenost před kamerou zažil o deset let později a rovnou v hlavní roli. Vděčí za to kamarádu scenáristovi Janu Flescherovi, který se inspiroval jeho rázovitou povahou k napsání scénáře o nenapravitelném snílkovi. Svobodomyslného hrdinu, svérázného venkovského pošťáka jménem Amadeus Macků, posedlého ikarovskou touhou létat vlastní silou, nakonec v poetické groteskní komedii Tím pádem (1979) režiséra Karla kováře, ztělesnil sám místo původně zamýšleného Jiřího Lábuse.

  Se svým synem. FOTO Facebook

  Se svým synem Marcelem, 70. léta. FOTO Facebook

  Od té doby se čas od času objevoval ve filmech českých, slovenských i zahraničních režisérů jako představitel malých figurek: svatebčan (Hodinářova svatební cesta korálovým mořem, 1979), vesnický blázen Tonek (Hadí jed, 1981), šéf pily Vajzer (Iná láska, 1985), kopáč Ferko (Příběh ’88, 1989), sluha (Svědek umírajícího času, 1990), krčmář (Krvavý román, 1993), školník (Archa pro Vojtu, 2002), bezdomovec (Waterloo po česku, 2002; Crash Road, 2007). Obdobné typy vytvářel i na televizní obrazovce ve snímcích Dům poslední radosti, 1996; Okno, 1997; Černý slzy, 2002; Dědictví slečny Innocencie, 2003) i seriálech (Bylo nás pět, 1994; Hotel Herbich, 1999; Přízraky mezi námi, 2000).

  Repro archiv

  S Bohumilem Kleplem, Evou Ajchmajerovou, Ivanou Chýlkovou, Evou Holubovou a Janem Krausem na plakátu k inscenaci Nahniličko pražského Divadla Kalich. Repro archiv

  V širší známost ale vstoupil především jako partner Jana Krause a Jiřího Ornesta, s nimiž tvořil trojici investigativních reportérů v satirickém autorském pořadu ČT Dvaadvacítka (1997–99). S oběma také léta účinkoval – nejprve v Divadle Na zábradlí a poté v Divadle Kalich – v úspěšné komedii Nahniličko. Spolupracoval také s Divadlem na tahu, bezdomoveckým divadlem Ježek a čížek a – jako svérázný typ – i s profesionálními pražskými scénami. Vedle zméněného Divadla Na zábradlí (kromě Nahniličko i Malý říjen) i s Činoherním klubem (Impresário ze Smyrny) a Divadlem Komedie (Vodičková-Lazarská).

  Ptáci od Jákoba, Dauphin, 2002. Repro archiv

  Ptáci od Jákoba, Dauphin, 2002. Repro archiv

  Byl autorem tragikomických povídek Ptáci od Jákoba (Dauphin, 2002).

  FOTO Facebook

  FOTO Facebook

  Zemřel po dlouhé nemoci ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze. Jeho smrt oznámil syn Marcel.

  Pohřben bude v Mladé Vožici, datum pohřbu zatím není známo.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 1. května 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Josef „Žluťák“ Hrubý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,