Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Josef Nedorost

  V roce 2018 poři natáčení dokumentu ČT 13. komnata. Foto archiv ČT

  Josef Nedorost

  20. 9. 1955 České Budějovice – 31. 7. 2020 České Budějovice

  Herec a dabér, který se proslavil rolí ve filmu Bony a klid (r. Vít Olmer, 1987), kde hrál šéfa party veksláků.

  Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a své první angažmá získal v roce 1982 ve Státním divadle v Brně (dnes Národní divadlo Brno – jeho role zde), odkud v roce 1985 odešel do Divadla E. F. Buriana v Praze (dnes Divadlo Archa).

  S Markem Vašutem ve filmu Pěsti ve tmě (1986). Foto archiv

  Než se dostal k filmu, hodně daboval. Jeho hlas mu získal výraznou pozici mezi nejvyhledávanějšími herci v dabingu, dokonce ho – díky jeho znalosti cizích jazyků –  oslovovaly i zahraniční produkce.

  Ve filmu se poprvé objevil po boku Marka Vašuta ve filmu Pěsti ve tmě (r.Jaroslav Soukup, 1986) jako německý boxer Kurt Schaller. Po této roli mu všichni předvídali slibnou kariéru, protože všechny ohromilo, s jakou vervou se na postavu sportovce připravoval, podstupoval drsné a namáhavé tréninky, aby byl co nejpřesvědčivější.

  S Janem Potměšilem ve filmu Bony a klid (1987). Foto archiv

  Rok poté získal již zmíněnou roli šéfa veksláků ve filmu Bony a klid (1987), která jej skutečně proslavila. Zahrál si i v dalších populárních filmech té doby, jako byly Anděl svádí ďábla, Kamarád do deště II., Playgirls 2, Lazebník sibiřský, Modrý kámen, Duše jako kaviár, Strážce duší, Hříchy pro pátera Knoxe ad. Měl také velký komediální talent, který občas režiséři využívali. Malou roli dostal i v americko-kanadském snímku Mladý Indiana Jones: Putování s otcem (1996). Později se objevil i v seriálu Ulice.

  S Božidarou Turzonovovou ve filmu Anděl svádí ďábla (r. Václav Matějka, 1988). Foto archiv

  Poté ale ale onemocněl těžkou meningoencefalitidou, která jej nadlouho vyřadila z – nejen hereckého – života. I když se po čase z nejhoršího dostal, byl upoután na invalidní vozík, trpěl depresemi a úzkostnými stavy. I když v roce 2014 vystoupil v Bony a klid 2 (r. Vít Olmer, 2014), nedokázal se do veřejného ani hereckého života vrátit. Stáhl se do ústraní a uzavřel se do sebe. Odstěhoval se do rodných Českých Budějovic a věnoval se archeologii.V roce 2018 o něm ČT natočila dokument z cyklu 13. komnata, kde o svých problémech otevřeně mluvil (zde). Zemřel osamocen.

  Ve filmu Bony a klid 2 (2014). Foto archiv

  Jeho úmrtí potvrdil policejní mluvčí České policie Milan Bajcura. Policie našla jeho tělo v bytě v Českých Budějovicích. Do domu byli policisté přivoláni k otevření jednoho z bytů v pátek. V bytě bylo tělo bez známek života. Koroner na místě neshledal známky cizího zavinění. Jestli k úmrtí došlo kvůli stáří, nebo zdravotním problémům, ukážou výsledky pitvy, sdělil.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 1. srpna 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Josef Nedorost

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,