Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Josef Jařab

  Foto archiv Josefa Jařaba

  Josef Jařab

  26. 7. 1937 Kravaře – 3. 5. 2023 Olomouc

  Literární historik a teoretik, překladatel, pedagog, profesor anglické a americké literatury, literární teoretik, 10. rektor Univerzity Palackého v Olomouci (1990 – 1997) a bývalý senátor (1996 – 1998, resp. 2000 – 2006).

  Narodil se do malorolnické rodiny. Vyrůstal v obci Kouty (od roku 1960 součást Kravař), kde rodina vlastnila malé hospodářství s dvěma hektary polností. Jeho otec Max Jařab musel za války narukovat do wehrmachtu, prošel boji ve Francii i v Rusku, odkud byl kvůli omrzlinám převelen do Breslau (dnes Wroclaw), kde padl do zajetí. Domů se vrátil až v roce 1946.

  Ney York City, konec šedesátých let. Foto archiv Josefa Jařaba

  Vystudoval gymnázium v Hlučíně a následně anglistiku a rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na univerzitě se také Josef seznámil se svou budoucí manželkou Zdeňkou. Po ukončení studia dostali oba umístěnku v Ostravě. Po třech měsících ale musel absolvovat půlroční vojenskou službu. Poté nastoupil jako lektor češtiny pro zahraniční studenty na Univerzitě 17. listopadu. Později se vrátil do Ostravy, kde učil ruštinu, angličtinu a němčinu na Vysoké škole báňské. V letech 1964 – 1968 absolvoval na filozofické škole v Prešově doktorské studium a přednášel. V roce 1968 získal americké stipendium a na konci roku s manželkou a tříletým synem Janem odcestovali do USA. V USA vedl semináře na Newyorské a Brandeisově univerzitě. Stipendium mu pak sice prodloužili o další semestr, ale nakonec se stejně musel začátkem roku 1970 vrátit.

  V listopadových dnech roku 1989 v Olomouci. Foto Zdeněk Suchý

  Po návratu z USA vyučoval na pedagogické fakultě v Ostravě. Habilitační prací obhájil docenturu. V roce 1972 se vrátil na Univerzitu Palackého v Olomouci. Pravidelně tam dojížděl z Ostravy a až v roce 1989 se s rodinou přestěhovali do Olomouce. Za celou dobu svého působení na univerzitách nevstoupil do komunistické strany a na rozdíl od kolegů se nestal ani členem Svazu československo-sovětského přátelství.

  S Václavem Havlem, devadesátá léta. Foto archiv

  Scházel se také s disidenty. K jeho nejlepším přátelům patřil Milan Hořínek, signatář Charty 77, s Jaroslavem Kořánem připravili knihu Dítě na skleníku o tehdejší americké poezii (ale policie ji zabavila ještě v tiskárně). Kvůli těmto aktivitám byl několikrát předvolán k výslechu na StB. V roce 1989 byl hostujícím profesorem na Harvard University.

  V roce 1993 s Allenem Ginsbergem, který na jeho pozvání přijel do Olomouce a na Univerzitě Palackého měl čtyři přednášky pojmenované Psaní vlastní mysli /více zde/. Foto archiv

  V roce 1989 se stal jednou z vůdčích postav sametové revoluce a zakládajícím členem Občanského fóra v Olomouci. Dne 19. ledna 1990 byl jmenován řádným profesorem anglické a americké literatury na Univerzitě Palackého v Olomouci a zvolen rektorem Univerzity Palackého, jímž zůstal do 31. ledna 1997 /více zde/. V době, kdy byl rektorem, udělil Václavu Havlovi čestný doktorát filozofie. Byl to Havlův první čestný doktorát od univerzity na území Československa.

  Roku 1994 patřil mezi zakládající členy Učené společnosti ČR a v letech 1997 – 1999 byl rektorem soukromé Středoevropské univerzity v Budapešti a Varšavě. V letech 1996 – 1998 byl senátorem za obvod v Olomouci a v letech 2000 – 2006 za Opavu. Byl prezidentem Evropské asociace amerikanistů, členem rady boloňské Magny Charty Universitatum a mnoha českých i mezinárodních vědeckých společností.

  Rektor Univerzity Palackého v Olomouci. Foto archiv

  Od roku 1996 do roku 1998 byl senátorem Parlamentu České republiky za obvod Olomouc a od 19. listopadu 2000 do 19. listopadu 2006 byl senátorem za obvod Opava. V březnu 2008 ho Poslanecká sněmovna PČR zvolila členem Rady České televize. Na funkci rezignoval na začátku března 2009, protože se rozhodl přednášet několik měsíců na univerzitě v americkém státu Oregon.  Dne 27. září 2017 převzal z rukou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha Stříbrnou pamětní medaili Senátu. Byl držitelem čestných doktorátů britské a dvou amerických univerzit.

  V roce 2019 v dokumentu Martina Müllera Homo Academicus. Foto archiv ČT

  V roce 2018 vydal bezmála třísetstránkovou knihu Rektorské rozpomínání, jež vyšla i jako audiokniha /zde/. V roce 2019 měl premiéru filmový dokument o něm Homo academicus, který natočil režisér Martin Müller v koprodukci s Českou televizí. Český rozhlas s ním natočil seriál vzpomínek v rámci cyklu Osudy /zde/.

  Jeho syny jsou divadelní režisér David Jařab (*1971) a lékař, diplomat a obhájce lidských právJan Jařab (*1965 ). Jeho současnou manželkou byla germanistka Ingeborg Fialová (*1961).

  Zemřel po krátké těžké nemoci. Mše za něj se uskuteční v úterý 9. května od 13 hodin v olomouckém kostele svatého Mořice.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. května 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Josef Jařab

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,