Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel John Ashford

  Foto Aerowaves

  John Ashford

  6. 7. 1944 Guildford, Surrey, Velká Británie – 17. 12. 2023 Londýn, Velká Británie

  Britský režisér a divadelní a taneční kritik, bývalý ředitel The Place Theatre v Londýně, zakladatel sítě Aerowaves a klíčový propagátor britského současného tance, mnohonásobný člen porot České taneční platformy.

  Narodil se a vyrůstal v Surrey, což je město v západní Anglii, asi 47 mil jihozápadně od Londýna. Jeho rodiče – matka June (rozená Skinner) a William Ford, probační úředník – patřili do kvakerské komunity, oba byli pacifisté. Absolvoval chlapecké gymnázium v nedalekém městě Woking a poté vystudoval angličtinu na univerzitě v Leicesteru. V dospělosti začal užívat – v rámci tzv. Equity rules – příjmení Ashford.

  Foto Aadhar Gupta

  Po krátkých zaměstnáních v televizi a menších divadlech se na počátku sedmdesátých let stal prvním divadelním a tanečním redaktorem týdeníku Time Out. Následně byl ředitelem několika divadelních domů a krátce se věnoval i režii (např. her Caryl Churchill nebo Sama Sheparda). Byl manažerem v Royal Court Theatre Upstairs a divadelním režisérem v ICA (1979-84), kde se setkal s experimentálním tancem. Nakonec přešel do malého, v té době nepříliš významného londýnského divadla The Place Theatre, kde působil v letech 1987 – 2009 jako jeho ředitel. Během té doby se z okrajové scény stalo jedno z klíčových a nejvytíženějších center britského tance. Pravidelně v něm hostovaly jak britské soubory (DV8 Lloyda Newsona, New Adventures Matthew Bournea, Random Dance Wayne McGregora), tak zde byla uváděna díla zahraničních osobností, například Wima Vandekeybuse, Sashy Waltz nebo uskupení La La La Human Steps Édouarda Locka.

  Na festivalu Summer ReCollection 2021 v Lublani. Foto Andrej Lamut

  Svými aktivitami a neúnavnou podporou britského tance, pořádáním festivalů propagujících aktuální osobnosti britské postmoderní scény a contemporary dance, na které zval teoretiky a kritiky z celé země a zahraničí, stál u zrodu řady významných tvůrčích osobností britského tance (např. Jonathana Burrowse nebo Arthura Pity).

  Současný tanec se v devadesátých letech rozhodl podpořit taneční sítí, kterou nazval Aerowaves, v jejímž čele jako ředitel stál od roku 1996 až do loňska, a jež je aktivní v podpoře tvorby tance a psaní o tanci dodnes. Vedle toho v roce 2004 založil ceny The Place Prize, které byly co dva roky udělovány za nejlepší novou choreografii a ve své době byly považovány za největší britskou soutěž pro nová krátkometrážní taneční díla.

  Několikrát byl členem poroty České taneční platformy. Zažil její první ročník v roce 1993, pak byl členem poroty v letech 2003, 2012 a 2015.

  Roku 2002 mu byl udělen britský řád CBE – Commander of British Empire. V roce 2022 mu v rámci předávání výročních cen National Dance Awards, které pořádá britský Critics‘ Circle, bylo uděleno ocenění za celoživotní dílo.

  Od roku 1977 byl ženatý s herečkou a překladatelkou Megumi Shimanuki. Seznámili se v roce 1974, když vystupovala v divadle The Royal Court.

  /Více o něm a jeho životě a díle zde, zde, resp. zde./

  Zemřel koncem minulého roku na rakovinu prostaty.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. března 2024

  Komentáře k článku: Zemřel John Ashford

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,