Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Joe Masteroff

  Foto Music Theatre International

  Joe Masteroff

  11. 12. 1919 Philadelphia, Pennsylvania, USA – 28. 9. 2018 Englewood, New Jersey, USA

  Americký dramatik, autor libreta muzikálu Kabaret.

  Jeho rodiče pocházeli z Ukrajiny (otec Louis z města Korsuň-Ševčenkivskyj) a Ruska (matka Rose Pogost z Kišiněva). Vystudoval Temple University a hned po studiích vstoupil jako voják United States Air Force do bojů druhé světové války. Po válce, v letech 1949 – 1951, studoval herectví na American Theatre Wing a svou divadelní kariéru začal v roce 1953 jako herec na Broadwayi v inscenaci The Prescott Proposals. Jeho první hra – The Warm Peninsula – měla premiéru v Hayes Theater na Broadwayi v lednu 1959 s Julie Harris, June Havoc, Farley Granger a Larry Hagman v hlavních rolích.

  V roce 1963 napsal libreto pro muzikál Sheldona Harnicka a Jerryho Bocka She Loves Me. Inscenace v produkci legendárního Hala Prince měla na Broadwayi 301 uvedení a byla v roce 1964 nominována na pět cen Tony Award (včetně The Best Author of a Musical pro Masteroffa) a jeho nová verze z roku 1993 na Broadwayi získala Olivierovu cenu.

  V srpnu 2016 s Sheldonem Harnickem při slavnostním uvedení nové nahrávky jejich muzikálu She Loves Me. Foto Tricia Baron

  O tři roky později – v lednu 1966 – měl na Broadwayi premiéru muzikál dvojice Kander/Ebb Cabaret, k němuž Masteroff napsal – na základě hry Johna Van Drutena I Am a Camera a prozaické sbírky The Berlin Stories Christophera Isherwooda – libreto. Dílo se stalo jedním z nejvýznamnějších muzikálů šedesátých let dvacátého století. Na Broadwyi se hrálo celkem 1 165 krát a získalo Tony Award za nejlepší muzikál. V roce 1972 podle něj natočil režisér Bob Fosse film (s mírně pozměněným dějem), v kterém hlavní ženskou roli ztvárnila Liza Minnelli a její mužské protějšky Michael York a Helmut Griem. Snímek získal celkem osm Oscarů. Muzikál se hrál mnohokrát i u nás. Na Broadwyi byl uveden ještě dvakrát – v roce 1998 v režii Sama Mendese a choreografii Roba Marshalla, s Alanem Cummingem v hlavní roli získal Tony Award za nejlepší revival. V roce 2014 byla tato verze – včetně Cummingsova obsazení – znovu obnovena, tentokrát s Michelle Williams, Emmou Stone a Siennou Miller v roli Sally.

  Další – a na Broadwayi poslední – Masteroffovou prací jako libretisty byl muzikál 70, Girls, 70 (opět dvojice Kander/Ebb), který ale neuspěsl a byl měsíc po dubnové premiéře v roce 1971 po 35 uvedeních stažen z repertoáru.

  Masteroff poté napsal scénář k muzikálům Six Wives (Off-Broadway, 1992) a Paramour, druhý z nich podle hry Jeana Anouilha The Waltz of the Toreadors (Old Globe Theater, San Diego, 1998).

  Zemřel v pátek v požehnaném věku 98 let v Actors Fund Home v americkém Englewood ve státě New Jersey. Hluboce truchlíme nad smrtí našeho přítele Joea Masteroffa, jednoho z mistrů velkých amerických muzikálů 20. století. Jeho She Loves Me a Kabaret pomohly vytvořit naše divadlo a my jsme měli tu čest dávat je na Broadwayi, řekl o něm Todd Haimes, umělecký ředitel divadelní společnosti Roundabout, která produkovala několik inscenací jeho děl.

  /Z více veřejných zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. října 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Joe Masteroff

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,