Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jiří Traxler

  Foto archiv

  Jiří Traxler

  30. 8. 1946 Praha – 18. 4. 2019 Praha

  Hudebník, zpěvák, scenárista, muzikolog, etnolog a folklorista, bratr hudebníka Petra Traxlera. Proslul zejména coby umělecký vedoucí (zpěvák i instrumentalista) folkové hudební skupiny Skiffle Kontra respektive Český skiffle či Žáci.

  Po maturitě na SVVŠ Budějovická v roce 1964 absolvoval roku 1968 Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v oboru etnografie a folkloristika. V letech 1969–1972 studoval na Pražské konzervatoři  u Harryho Macourka skladbu a zpěv v oblasti nonartificiální hudby. V roce 1994 vystudoval na Filosofické fakultě UK obor etnologie, kde se věnoval rukopisům písňové tvorby Jana Jeníka z Bratřic, v roce 2001 zde obhájil doktorát filosofie. Stal se odborníkem na písňové žánry na pomezí lidovosti, městský folklor, trampskou a kramářskou píseň či nejstarší české prameny. Pomáhal také popularizovat vědu.

  Skiffle kontra, 60. léta. Repro archiv ČT

  Od roku 1994 byl zaměstnán v Etnologickém ústavu AV ČR, kde pracoval jako folklorista v oddělení etnomuzikologie. Zde se věnoval hudebním žánrům, které úzce souvisí s lidovou slovesností, městským folklórem a lidovými písněmi a lidovým muzicírováním se zaměřením zejména na pololidové a zlidovělé písně pocházející z oblasti jako je trampská píseň, kramářská píseň, dělnické zpívání, společenský a divadelní zpěv apod. Zpracoval také sbírku písní Václava Pletky a věnoval se vydávání sbírek písní Jana Jeníka z Bratřic.

  Jde o autora několika televizních a filmových scénářů, kromě toho také účinkoval i ve svých vlastních autorských výchovných pořadech.

  Skiffle kontra, zač. 70. let. Foto archiv

  Spolu s bratrem Petrem hrál a zpíval v kapele Skiffle Kontra, jež vznikla v polovině 60. let minulého století z původně jazzové. Později byla přejmenovávána Český skiffle, Žáci a Traxleři. Hráli jsme na kytaru a mandolínu, měli jeden buben a k tomu basu. No a tak jsme hráli takovou zvláštní muziku. Až jsme někde našli článek, že to, co hrajeme, je skiffle! Tak jsme z toho udělali název kapely, a tím ten styl zdomácněl, říkali o své skupině a její stylizované historické a pololidové podobě hudby bratři Traxlerové. Skupina odehrála za svou existenci na 7 000 vystoupení. Bratři například zhudebnili pro svá vystoupení Kytici Karla Jaromíra Erbena či Máj Karla Hynka Máchy.

  Skupina byla známá především spoluprací s hercem, spisovatelem a výtvarníkem Miroslavem Horníčkem, s nímž odehrála přes 1 200 představení. Ve jejich spolupráci vznikly inscenace Na vaše zdraví, pane Seifert, Dobře utajené housle, Listy z Provence a Hovory o smíchu. Přímo pro skupinu bratří Traxlerů napsal Horníček v roce 1971 hru Kantor Barnabáš a žáci darebáci.

  Skupina spolupracovala i s herci Otakarem Brouskem, Jiřím Bednářem, Jiřím Krampolem či Petrem Haničincem. Natočila asi 300 rozhlasových snímků, 200 televizních pořadů a osm filmů.

  Mladší bratr Jiřího Traxlera Petr zemřel již před pěti lety ve věku 65 let.

  O smrti Jiří Traxlera informoval včera jeho přítel Jan Malec.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. dubna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Traxler

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,