Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jiří Srnec

  V roce 2015. Foto archiv Post Bellum

  Jiří Srnec

  29. 8. 1931 Žalov – 28. 11. 2021 Dolní Břežany

  Scénograf, režisér, výtvarník, libretista, hudební skladatel, herec a manažer, zakladatel Černého divadla Jiřího Srnce.

  Narodil se jako nejmladší ze tří bratrů. Otec byl zámečník a prodával hospodářské parní stroje. Poté, co vypukla hospodářská krize, se rodina přestěhovala do Prahy. Během války se otec stal řidičem tramvaje, posléze i průvodčím v Pražském dopravním podniku.

  Foto archiv Jiřího Srnce

  Po ukončení měšťanské Masarykovy školy a jednoročního učebního oboru, krátce před únorovým převratem v roce 1948, byl Jiří Srnec přijat na Státní odbornou školu grafickou. Po jejím absolvování přešel na Státní konzervatoř v Praze, obor klavír, později na oddělení lidových nástrojů. V této době již psal vlastní hudbu a chodil na soukromé hodiny skladby. Své vzdělání zakončil studiem na loutkářské fakultě pražské DAMU.

  Jiří Srnec (druhý zprava) a jeho první manažer Jiří Vyskočil (druhý zleva) na začátku 60. let, kdy Srncova kariéra začínala. Mezi nimi Srncova první žena Zdena Ráďa Sýkorová. Foto archiv Jiřího Srnce

  V posledním ročníku DAMU pracoval s principem černého kabinetu a záhy po absolutoriu založil vlastní soubor, s nímž tyto postupy rozvíjel. Psal vlastní scénáře, vytvářel scénografii i hudbu i sám hrál. Manažersky se nově vzniklého souboru ujal Jiří Vyskočil (z Divadla Na zábradlí) a prosadil jeho vystoupení na skotském festivalu v Edinburghu v roce 1962, čímž odstartoval světovou slávu nově vzniklého Černého divadla Jiřího Srnce. Mezi jeho nejznámější inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů a Bílý pierot v černém.

  Zcela vpravo s tvůrci a tanečníky Černého divadla v polovině šedesátých let (vlevo Aljoša Okuněv a Jiří Anderle) Foto archiv

  Spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a Státní operou v Mnichově. V roce 1989 založil a do roku 1991 působil jako vedoucí souboru Imaginativ Praha.

  Jeho poslední prací byla inscenace Legendy magické Prahy, kterou vytvořil se souborem Laterny magiky a která měla premiéru 3. března 2011 na Nové scéně Národního divadla (více zde). Inscenace se dočkala 166 repríz a byla uváděna pět let (derniéru měla 15. května 2016 – více zde).

  Černé divadlo Jiřího Srnce (Jiří Srnec sedící čtvrtý zleva), Sydney 1976. Foto archiv Jiřího Srnce

  Za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě byl v roce 2011 vyznamenán prezidentem ČR Václavem Klausem Medailí Za zásluhy. V roce 2018 převzal Cenu Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

  V rodinném kruhu 29. srpna tohoto roku při oslavách svých devadesátin. Foto FB Adély Srncové

  Byl třikrát ženatý. První manželkou byla Zdena Ráďa Sýkorová (nar. 1931), se kterou měl syna Jakuba (nar. 1958) a dceru Terezu (nar. 1960). Rozvedli se v roce 1966. S druhou manželkou Emmou Srncovou (nar. 1942) měl syna Jana (1967) a dceru Barboru (1969). Rozvedli se v roce 1980. Od roku 1981 byl ženatý s tanečnicí a herečkou Danou Asterovou Srncovou (nar. 1959). Měli spolu tři děti. Dvě působí v jeho Černém divadle – nejstarší Jiří Aster Srnec (nar. 1984) je manažerem a Adéla Mašínová Srncová (nar. 1987) se věnuje choreografii, výrazovému tanci, taneční improvizaci a také herectví. Nejmladší Anna Pokorná (nar. 1992) je členkou souboru baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni.

  Zemřel doma v Dolních Břežanech. O týden později – 5. prosince – měl pohřeb v Žalově, kde se před devadesáti lety narodil. Pohřben byl do rodinného hrobu v Levém Hradci (hřbitov je u kostela svatého Klementa).

  O jeho úmrtí informoval Divadelní noviny tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 29. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Srnec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,