Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jiří Nermut

  S Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet (2005). FOTO archiv

  Jiří Nermut

  8. 3. 1923 Pardubice – 7. 3. 2018 Brno

  Tanečník, choreograf a baletní pedagog, nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet (2005), člen Českého lidového divadla v Brně (1942 – 1943) a Národního divadla Brno (1954 – 1974), sólista, choreograf a bývalý umělecký šéf baletu NdB.

  Patřil k nejvýznamnějším osobnostem českého baletního umění poválečné éry. Jako pro mnoho jiných i pro tohoto pardubického rodáka vedla jeho cesta k baletu prostřednictvím slavné Psotovy baletní školy. Kromě intenzivního studia baletu, studoval rovněž na varhanickém a dramatickém oddělení Konzervatoře v Brně a francouzštinu a tělesnou výchovu na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity. Snaha o maximální rozšiřování všestranného vzdělání, úsilí o perfekcionalismus, příkladná životospráva – to všechno byly faktory, které provázely Jiřího Nermuta po celý život a výrazně ovlivnily jeho úspěšnou uměleckou kariéru.

  FOTO archiv NdB

  Stal se jedním z pilířů Psotova souboru po jeho návratu z Ameriky. Ve stejné době se začal věnovat také choreografii. Jako tanečník se úspěšně prezentoval především v nejrůznějších lyrických a milovnických partiích jako byli Princové v Čajkovského Labutím jezeře a Prokofjevově Popelce, Václav v Bachčisarajské fontáně a především Romeo v Prokofjevově baletním zpracování slavné Shakespearovy tragédie. Pamětníci dodnes vzpomínají na jeho sugestivní, výrazově i technicky dokonalé sólo Modrého ptáka v poslední Psotově inscenaci, jeho legendární Spící krasavici.

  FOTO archiv NdB

  Po Psotově smrti se stal choreografem a od roku 1955 šéfem baletu NdB (tehdy Státního divadla). Tuto funkci vykonával do roku 1961. Poprvé se jako choreograf představil brněnskému publiku na jevišti nynějšího Mahenova divadla nastudováním Borodinových Poloveckých tanců v červnu 1952 ve večeru složeném ze tří baletů. Následovala Chačaturjanova Maškaráda, Prokofjevova Popelka a zejména výtečná inscenace Romea a Julie. První jeho inscenací, kterou vytvořil ve funkci šéfa baletního souboru, byly Asafjevovy Plameny Paříže v roce 1956, s nimiž poté soubor hostoval i v Paříži.

  Romeo v Prokofjevově baletním zpracování slavné Shakespearovy tragédie. FOTO archiv NdB

  Do historie brněnského a českého baletu se jako choreograf vepsal především nastudováním původní premiéry pozoruhodného baletu Jaroslava Doubravy Don Quijote. Z moderního repertoáru uvedl v Brně Brittenova Prince ze země pagod, v němž rovněž ztvárnil titulní roli, Nikotinu a Signorinu Gioventù Vítězslava Nováka či Straussův Ples kadetů.

  V šedesátých letech odešel do zahraničí. Působil jako choreograf v rakouském Klagenfurtu a francouzském Nantes. Po návratu do Brna působil ještě nějaký čas (do roku 1974) v baletu zpěvoherního souboru a jako taneční pedagog. Po odchodu z divadla se až do roku 2011 věnoval výuce tance.

  O jeho úmrtí informovallo na svém webu Národní divadlo Brno. Pohřeb se koná ve středu 14. března od 12:00 v obřadní síni Ústředního hřbitova.

  Mojmír Weimann /upravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 12. března 2018

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Nermut

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,