Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jiří Kusý

  14.8.2011 Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, Stará Boleslav - kázání P. Jiřího Kusého. FOTO archiv

  14.8.2011 Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, Stará Boleslav – kázání P. Jiřího Kusého. FOTO archiv

  Jiří Kusý

  15. 1. 1948 Pečky -12. 4. 2016 Praha

  Bývalý sólista opery plzeňského Divadla J. K. Tyla, katolický kněz, od r. 1997  farář u sv. Václava v Praze-Nuslích, magistrální kaplan Řádu maltézských rytířů.

  Po maturitě chtěl studovat archeologii, ale to mu bylo v padesátých letech z politických důvodů znemožněno. Pracoval jako výpravčí u ČSD v Pečkách, později přešel na ředitelství Pražského metra. Po absolvování tajného studia teologie vystudoval i pražskou Konzervatoř. Své pěvecké školení, během něhož se velmi aktivně věnoval činnosti v Pražské zpěvohře, kde vytvořil řadu velkých rolí, ukončil absolutoriem u profesora Jaroslava Horáčka. Od 1. ledna 1984 jej tehdejší šéf plzeňské opery Oldřich Kříž angažoval do DJKT v Plzni a o rok později ukončil i svá kněžská studia. V Berlíně jej 11. února 1985 tajně vysvětil tehdejší berlínský biskup, pozdější arcibiskup v Kolíně nad Rýnem, Joachim kardinál Meisner, blízký spolupracovník papeže Jana Pavla II.

  Tausendmark v opeře Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách, – DJKT Plzeň, 1984. FOTO archiv DJKT

  Tausendmark v opeře Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách, – DJKT Plzeň, 1984. FOTO archiv DJKT

  První rolí, kterou jako zpěvák v DJKT nastudoval, byla velmi obtížná barytonová partie Tausendmarka ve Smetanových Braniborech v Čechách. Uplatnil v ní svůj hebký lyrický baryton schopný dramatického výrazu, citlivý hlasový projev, smysl pro charakter role a uměřené jevištní vystupování. Plzeňské publikum jej okamžitě přijalo a stal se jeho oblíbencem. Ačkoli strávil v Plzni pouhých sedm let, výrazně se do historie plzeňské opery zapsal.

  Almaviva v opeře W. A. Mozarta Figarova svatba, DJKT Plzeň. FOTO archiv DJKT)

  Almaviva v opeře W. A. Mozarta Figarova svatba, DJKT Plzeň. FOTO archiv DJKT

  Od roku 1990 působil jako kaplan u kostela sv. Tomáše v Praze na Malé Straně, pak u Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském, později jako výpomocný duchovní zvláště v berounském vikariátu. V roce 1994 se stal administrátorem v Praze – Liboci a v roce 1996 v Praze – Nuslích, kde byl od roku 1997 až do své smrti farářem.

  V roce 2011 vydal na CD Dvořákovy Biblické písně. Repro archiv

  V roce 2011 vydal na CD Dvořákovy Biblické písně. Repro archiv

  Po odchodu z opery se věnoval interpretaci duchovní hudby. Často zpíval sólo v Rybově České mši vánoční po boku Eduarda Hakena, kterému jako kněz posloužil při jeho poslední cestě, stejně jako Josefu Kemrovi, jehož byl zpovědníkem. Obzvláště rád zpíval Dvořákovy Biblické písně. Jeho rodné město Pečky mu udělilo čestné občanství a stejné pocty se mu dostalo v roce 2014 i v Praze 4. Poslední měsíce svého života strávil v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Poslední rozloučení se konalo při mši svaté dnes, ve čtvrtek 21. dubna, od 11.00 hodin v kostele sv. Václava v Praze – Nuslích. Uložení do hrobu proběhlo za účasti členů rodiny na hřbitově v Pečkách.

  ///

  ČT natočila v roce 2013 o Jiřím Kusém v rámci cyklu Cesty víry dokument Tam bude i Tvé srdce: zde

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Kusý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,